7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Ile kosztuje prowadzenie księgowości?

Materiał partneraIle kosztuje prowadzenie księgowości?

Żadna firma nie obejdzie się bez prowadzenia księgowości – nawet gdy jest ona uproszczona, tak jak w przypadku JDG i niektórych spółek. Oczywiście wiąże się to z kosztami. Biuro rachunkowe może pobierać opłatę różnej wysokości, w zależności od wielu zmiennych. Sprawdź, co wpływa na cenę obsługi księgowej, ile standardowo trzeba zapłacić za usługi biura rachunkowego w małej i dużej firmie, czy w zakres księgowości wchodzą również kadry i płace, a także czy lepiej zdecydować się na outsourcing czy może na samodzielne prowadzenie księgowości w firmie?

reklama

Jak są wyceniane usługi biura rachunkowego?

Pytając o cenę usług księgowych, trzeba nastawić się na spory rozrzut. Na ostateczną sumę składa się wiele zmiennych – wielkość firmy, jej profil, obecność na rynkach zagranicznych, wysokość obrotów, ilość faktur zakupowych i sprzedażowych i in. To dlatego biura rachunkowe często przyjmują dwutorową strategię wyceny.

Standardowy cennik ma postać przypominającą menu w restauracji: do każdej pozycji przypisana jest określona kwota. Decydując się na poszczególne opcje, świetnie wiemy, na jaką sumę wystawiona będzie faktura – i ta przejrzystość jest dużym plusem. Słabą stroną takiego rozwiązania jest natomiast mała elastyczność. Jeśli umowę spiszemy w oparciu o szacunkową ilość faktur, a ta w kolejnych miesiącach znacznie spadnie, wówczas musimy renegocjować warunki, aby nie przepłacić. Z kolei comiesięczne przeliczanie wszystkich pozycji byłoby czasochłonne i niekorzystne dla obu stron.

reklama

Z tego też powodu część biur rachunkowych preferuje indywidualną wycenę dla każdego podmiotu, bez wyszczególniania składających się na nią elementów. Jest to znacznie prostsze, ale ponownie niesie z sobą ryzyko kosztów nieadekwatnych do zakresu otrzymanej usługi.

Rzetelne biura rachunkowe stosują więc mieszany model wyceny: podają kwoty podstawowe, ale umożliwiają również dostosowanie planu do indywidualnych wymogów klienta. Przykład tak skonstruowanego cennika znajdziesz na https://a-zrachunki.pl/cennik/.

Księgowość dla JDG i dla spółek – ceny

Dla JDG prowadzona jest najczęściej uproszczona księgowość. Nazwa może być nieco zwodnicza – dla osób nie znających przepisów prawa podatkowego i nie orientujących się w rachunkowości, nawet uproszczona księgowość może być bardzo trudna – i nie jest to powód do wstydu, w końcu nie wszyscy muszą umieć wszystko. Warto zatem powierzyć obsługę księgową JDG zaufanemu biuru rachunkowemu. Orientacyjny miesięczny koszt od ok. 250 zł.

reklama

Większość spółek wymaga z kolei pełnej księgowości, z którą wspólnicy poradzą sobie samodzielnie tylko wówczas, jeśli sami są księgowymi. W innym przypadku skorzystanie z usług fachowców jest niezbędne. Jeśli wybór padnie na biuro rachunkowe, trzeba się liczyć z cenami od ok. 800 zł.

Koszt dodatkowej obsługi kadrowo-płacowej

Część przedsiębiorców popełnia popularny błąd, zakładając, że obsługa księgowa obejmuje również kadry i płace. Tymczasem jest to odrębny obszar zagadnień, wymagający specjalistycznych kompetencji. Tym niemniej spora część biur rachunkowych, wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom klientów, zatrudnia również specjalistów w dziedzinie kadr.

Obsługa kadrowo-płacowa naliczana będzie prawdopodobnie osobno. Głównym wyznacznikiem ceny jest ilość pracowników (od ok. 75 zł miesięcznie za jednego pracownika). Cena ta może ulegać wahaniom wraz z komplikacją sytuacji – np. gdy zachodzi dodatkowo konieczność obsługi zajęć komorniczych dla wielu pracowników albo gdy system wynagradzania jest wieloskładnikowy i wyliczenie wypłaty wymaga większego nakładu czasu i pracy.

Księgowość w firmie – zlecić czy prowadzić własnymi siłami?

Czy zatem opłaca się prowadzić księgowość samodzielnie? Tak, pod warunkiem, że przedsiębiorca sam jest ekspertem w tej dziedzinie. W innej sytuacji nie warto ryzykować pomyłek, które mogą skończyć się naprawdę wysokimi karami.

W większych firmach powstaje jeszcze pytanie, czy lepiej stworzyć wewnętrzny dział księgowości, czy nawiązać współpracę B2B z biurem. Ponownie biuro wydaje się rozsądniejsze – tak pod kątem ekonomicznym (to niższy koszt niż utrzymanie pracowników) jak i organizacyjnym (nawet gdy ktoś w biurze pójdzie na urlop czy L4, nie będzie problemu z tymczasowym przejęciem jego obowiązków przez innego specjalistę).

Koszt obsługi księgowej zależy od wielu zmiennych, ale jedno pozostaje w każdym przypadku takie samo – pewność i spokój prowadzenia działalności wówczas, gdy o stronę rachunkową i podatkową dba rzetelna, sprawdzona, profesjonalna firma. Przedsiębiorca może skupić się wówczas na tym, co przynosi mu zyski, całkowicie ufając w prawidłowe przeprowadzenie wszystkich procesów takich jak wyliczanie podatku czy składki ZUS.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia