18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Ostrzeżenie sanitarne dla kilku miejscowości pod Olsztynem

OlsztynOstrzeżenie sanitarne dla kilku miejscowości pod Olsztynem

Olsztyński Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jakości wody w kilku miejscowościach regionu. W niedawnych badaniach stwierdzono obecność bakterii coli w wodociągu publicznym, co wymaga podjęcia środków ostrożności przez mieszkańców.

reklama

Mieszkańcy Tomaszkowa, Dorotowa, Majd, Kreśka i okolicznych obszarów powinni przegotować wodę przed spożyciem oraz użyciem w celach higienicznych. Woda ta, po odpowiednim przegotowaniu, jest bezpieczna do spożycia oraz do innych codziennych czynności, takich jak mycie owoców, warzyw i zębów.

Specjaliści pracują nad przywróceniem wody do standardów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, lecz do tego czasu zaleca się ostrożność. Ostrzeżenie pozostaje w mocy do czasu wydania nowych wytycznych. Mieszkańcy powinni śledzić aktualizacje od Inspektoratu, aby uzyskać najnowsze informacje dotyczące bezpieczeństwa wody.

reklama

Zastosowanie środków ostrożności

Woda, która nie została przegotowana, może być nadal używana do innych celów, takich jak prace porządkowe, pranie czy mycie, ale ważne jest, by pamiętać o konieczności przegotowania jej przed bezpośrednim kontaktem z błonami śluzowymi lub przed spożyciem. Lokalne władze i służby sanitarne apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności i przestrzeganie wytycznych, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom.

Działania władz lokalnych

Urząd Gminy w Stawigudzie informuje, że Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie, woda z wodociągu gminnego w miejscowościach Tomaszkowo, Dorotowo, Majdy i Kręsk jest warunkowo dopuszczona do spożycia po uprzednim przegotowaniu. Jednocześnie informują, że pracownicy Gminy płukali dalej sieci i dziś rano znów zostały pobrane próbki do badań kontrolnych. Wynik będzie znany w dniu 23.11.2023 r., w związku z powyższym, ograniczenia będą obowiązywać do odwołania.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane