2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Oszustwo „na członka rodziny” – mieszkaniec Olsztyna stracił tysiące złotych przez fałszywe wiadomości na komunikatorze

OlsztynOszustwo „na członka rodziny” – mieszkaniec Olsztyna stracił tysiące złotych przez fałszywe...

Pewien mieszkaniec Olsztyna padł ofiarą oszustwa i stracił 3 tysiące złotych. Mężczyzna był przekonany, że koresponduje z członkiem swojej rodziny, który poprosił go o podanie kodów BLIK – powszechnie wykorzystywanego sposobu szybkich przelewów. Wyłudzenie pieniędzy nastąpiło za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych.

reklama

W środę, 15 listopada 2023 roku, do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o oszustwie. Z relacji pokrzywdzonego wynika, że oszust podszywający się pod jego krewnego poprosił o przesłanie kodów BLIK. Niczego nieświadomy mężczyzna, który wcześniej już dokonywał transakcji tego typu, trzykrotnie przekazał wymagane kody. Po każdej transakcji otrzymywał potwierdzenia wypłaty gotówki z bankomatów. Dopiero przy trzeciej wymianie kodów mężczyzna nabrał podejrzeń i skontaktował się z rzekomym członkiem rodziny. Okazało się, że to nie jego krewny wysłał prośbę po pożyczkę.

Dodatkowo ofiara oszustwa została poinformowana o próbie zalogowania się na jego profil w jednym z portali społecznościowych przez osobę nieuprawnioną. Mężczyzna natychmiast skontaktował się z bankiem w celu zabezpieczenia swoich środków i zgłosił całe zdarzenie na policję.

reklama

Policja przypomina i apeluje o zachowanie ostrożności. Podkreśla, że w przypadku otrzymywania próśb o pieniądze (przelew środków lub inne transakcje bankowe) od znajomych czy członków rodziny najlepszą praktyką jest zweryfikowanie takiej prośby poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny.

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia