-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – mieszkańcy regionu mogą zgłaszać zagrożenia

OlsztynKrajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – mieszkańcy regionu mogą zgłaszać zagrożenia

Mieszkańcy Olsztyna i powiatu olsztyńskiego dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) mogą przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu. Według danych udostępnionych przez KMP w Olsztynie tylko w bieżącym roku wpłynęło niemal 5 tysięcy zgłoszeń od obywateli, które zostały dokładnie przeanalizowane przez funkcjonariuszy. Liczba ta świadczy o wielkim zaangażowaniu lokalnej społeczności w dbanie o własne bezpieczeństwo.

reklama

KMZB stanowi interaktywne narzędzie, które jest dostępne we wszystkich województwach w Polsce i umożliwia mieszkańcom zgłaszanie miejsc, w których zagrożone jest bezpieczeństwo lub porządek publiczny, bez konieczności wychodzenia z domu. Aplikacja umożliwia prostszy sposób kontaktowania się obywateli z policją oraz daje narzędzia do dbania o spokój w najbliższym sąsiedztwie.

Najczęściej zgłaszane zagrożenia to picie alkoholu w miejscach publicznych, przekroczenie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie. Informacja o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji odbywa się poprzez stronę internetową odpowiedniej jednostki policji, gdzie po kliknięciu w logo KMZB można dodać zgłoszenie. Do dyspozycji użytkowników jest 25 kategorii zagrożeń, które obejmują m.in. akty wandalizmu, handel narkotykami lub ich zażywanie oraz nadmierną prędkość w ruchu drogowym.

reklama

Warto także pamiętać, że KMZB to narzędzie do zgłaszania mniej pilnych zagrożeń. W przypadku konieczności natychmiastowej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112. Policja przypomina również, że z mapy należy korzystać odpowiedzialnie – z jednego urządzenia można zgłosić tylko jedno zagrożenie na dobę.

Dzięki aktualizacjom mieszkańcy mogą na bieżąco śledzić postęp w weryfikacji ich zgłoszenia. Policja zachęca społeczność do aktywnego włączania się w poprawę bezpieczeństwa i podkreśla, że każde zgłoszenie jest ważne i traktowane z należytą uwagą.

reklama

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia