Są chętni do ratowania zabytkowych parków w Olsztynie. Zgłoszenia napłynęły z całej Polski.
Olsztyńscy włodarze zdecydowali się na rewaloryzację dwóch zabytkowych parków w stolicy Warmii i Mazur: parku Nagórki przy ulicy Metalowej i parku Track.
Duże zainteresowanie ratowaniem parków
Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej na rewaloryzację obu zabytkowych parków ogłosił Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. Napłynęło wiele zgłoszeń od firm z całej Polski.
Ratowaniem parku Nagórki wykazało zainteresowanie pięć firm, między innymi z Krakowa, Gdańska i Warszawy. Oferenci zaproponowali swoje usługi za od niecałych 130 tysięcy złotych do około 240 tysięcy złotych. Olsztyński ratusz zaplanował wydać na ten cel około 150 tysięcy złotych, więc nie będzie problemów z wyłonieniem wykonawcy.
Zlecenie na wykonanie dokumentacji projektowej dla parku Track również cieszyło się sporym zainteresowaniem. Tutaj oferty wyniosły od 153 tysięcy złotych do 335 tysięcy złotych i przekroczyły zaplanowany budżet czyli około 150 tysięcy złotych. Zarząd Dróg Zieleni i Transportu będzie musiał poszukać brakujących środków.
Konserwator dał wytyczne
Porządkowanie obu parków zalecił konserwator zabytków po kontroli, która odbyła się cztery lata temu.
– Działania są wynikiem zaleceń pokontrolnych, jakie w 2019 roku Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał Gminie Olsztyn dla obydwu wyżej wymienionych parków – poinformował „Gazetę Wyborczą” rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie Michał Koronowski.
Miasto nie miało wówczas na to środków. Drogowcy wnioskowali o przesunięcie terminu wykonania zaleceń pokontrolnych do końca 2023 roku. Wojewódzki Konserwator Zabytków wyraził zgodę.
– Dopiero w bieżącym roku pojawiła się możliwość zlecenia sporządzenia dokumentacji projektowych, które w przyszłości posłużą do wykonania prac związanych z rewaloryzacją – tłumaczył Michał Koronowski.
źródło: Gazeta Wyborcza