-2 C
Olsztyn
niedziela, 10 grudnia, 2023
reklama
reklama

Czad – niewidzialne zagrożenie w sezonie grzewczym. Apel o regularną kontrolę instalacji

NidzicaCzad – niewidzialne zagrożenie w sezonie grzewczym. Apel o regularną kontrolę instalacji

Za nami oficjalne rozpoczęcia sezonu grzewczego. To idealny moment, by przypomnieć wszystkim o konieczności regularnej kontroli przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz pieców. Wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych domowych systemów grzewczych. Powinniśmy pamiętać, że takie kontrole nie są opcją, ale obowiązkiem, bo od prawidłowego stanu urządzeń zależy nasze bezpieczeństwo.

reklama

Jednym z zagrożeń związanych z urządzeniami grzewczymi jest tlenek węgla, nazywany również czadem. To bezwonny gaz o silnym działaniu toksycznym. Nie ma smaku, barwy ani zapachu oraz nie szczypie w oczy ani nie drapie w gardle. Może zabić w każdym momencie. Dlatego tak ważne jest, by nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych.

Konieczne jest również przejrzenie urządzeń grzewczych przed sezonem. Piec gazowy i instalacja gazowa powinny być sprawdzone przez specjalistę. To samo dotyczy komina – konieczna jest kontrola, czy w kominach (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do wnętrza mieszkania.

reklama

Dbajmy także o bezpieczeństwo podczas korzystania z kuchni gazowej czy piekarnika. Te urządzenia nigdy nie powinny być pozostawiane bez opieki. Przypilnujmy, by dzieci nie bawiły się pokrętłami. Do pieców węglowych wrzucajmy tylko odpowiednie paliwo. Nie zasypiajmy z papierosem w ręku – może to spowodować pożar. Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie są najważniejsze.

Źródło: KPP Nidzica

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia