24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Stefan Brzozowski: lider Czerwonego Tulipana zostaje Honorowym Obywatelem Olsztyna

OlsztynStefan Brzozowski: lider Czerwonego Tulipana zostaje Honorowym Obywatelem Olsztyna

Stefan Brzozowski, lider zespołu Czerwony Tulipan, dzięki decyzji olsztyńskich radnych został utytułowany Honorowym Obywatelem Olsztyna. Brzozowski obchodzi 51. rocznicę swojej pracy artystycznej oraz 38. rocznicę działania w zespole Czerwony Tulipan.

reklama

Stefan Brzozowski to bez wątpienia prominentna postać na olsztyńskiej scenie artystycznej. Jest cenionym i wielokrotnie nagradzanym artystą. Urodzony 20 czerwca 1950 roku w Olsztynie swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w latach 1963-72, angażując się w działalność harcerskiego zespołu Krusyna.

Jego twórczość jest ściśle związana z tzw. piosenką literacką, a utwory jego autorstwa na stałe wpisały się do kanonu poezji śpiewanej. Przez lata działał m.in. w Teatrzyku Piosenki Nie Zawsze Poetyckiej „Niebo” i kabarecie Kaczki z Nowej Paczki. W 1985 roku założył zespół Czerwony Tulipan, w którym pełni funkcję lidera i kompozytora. Do tej pory z zespołem nagrał 14 albumów.

reklama

– Dorobek artystyczny Stefana Brzozowskiego to dziesiątki piosenek oraz muzyka do licznych spektakli teatralnych – mówi Gabriela Konarzewska, dyrektor Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. Dodaje, że olsztynianie doskonale znają jego twórczość oraz związek artysty z miastem, który często jest podkreślany w jego utworach i wypowiedziach publicznych.

Za swoje osiągnięcia artystyczne Brzozowski został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, wśród których znalazł się tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Stefan Brzozowski jest 30. osobą z prestiżowym tytułem Honorowego Obywatela Olsztyna.

reklama

Źródło i fot.: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia