17 C
Olsztyn
piątek, 17 maja, 2024
reklama

Rozpoczęła się przebudowa drogi Kieźliny – Dągi. Rozładuje korki pod Olsztynem?

OlsztynRozpoczęła się przebudowa drogi Kieźliny – Dągi. Rozładuje korki pod Olsztynem?

reklama

Droga łącząca Kieźliny z Dągami, którą można dojechać między innymi do Różnowa, od dawna jest w bardzo złym stanie technicznym. Wielu kierowców ją omija.

Mieszkańcy od lat zabiegali o jej przebudowę. Wreszcie ruszył remont około 2,5-kilometrowego odcinka tej trasy.

reklama

Umowę podpisano w marcu bieżącego roku. Wójt Dywit Daniel Zadworny zdecydował się na system „zaprojektuj i wybuduj”. Prac podjęła się firma Budokop z Lidzbarka Warmińskiego. Wartość inwestycji to ponad 10,9 miliona złotych.

– Praktycznie nie było tygodnia, żeby ktoś z mieszkańców nie pytał o to, kiedy gmina ruszy z przebudową tej zniszczonej i nierównej drogi z trylinki – mówiła w marcu cytowana przez „Gazetę Wyborczą” Renata Kaszubska, radna Kieźlin.

„Zaprojektuj i wybuduj”

Prace właśnie się rozpoczęły.

reklama

– Jako że inwestycja jest realizowana w systemie “zaprojektuj i wybuduj”, to musieliśmy trochę poczekać na wykonanie dokumentacji, uzyskanie uzgodnień i pozwolenia na budowę, ale teraz nie ma już przeszkód, aby ciężki sprzęt wjechał na plac budowy – powiedział wójt gminy Dywity Daniel Zadworny.

Remontem zostanie objęte około 2,5 kilometra drogi: od remizy w Kieźlinach, poprzez ulicę Domagały obok siedziby RSP Kieźliny, drogę z trylinki prowadzącą do Dągów aż po wieś Dągi – około 400 metrów w prawo od skrzyżowania.

Poza tym wykonane zostaną dodatkowe prace: chodnik i oświetlenie od remizy do skrętu w prawo w ulicę Domagały w Kieźlinach, chodnik i oświetlenie przez część wsi Dągi, w Kieźlinach na wysokości orlika zostanie wybudowane wyniesione przejście dla pieszych.

Droga ma mieć sześć metrów szerokości, cały odcinek będzie asfaltowy.

Droga rozładuje korki?

Przebudowa drogi Kieźliny – Dągi powinna wpłynąć na obecne natężenie ruchu na alei Wojska Polskiego na wlocie do Olsztyna, którą obecnie jeżdżą kierowcy omijający feralny fragment trasy.

– Z powodu złego stanu nawierzchni wielu mieszkańców z tych okolic, chcąc dostać się do Olsztyna, wybiera przejazd przez Dywity i dalej aleją Wojska Polskiego do Olsztyna. Wyremontowanie drogi Dągi – Kieźliny może spowodować, że tacy kierowcy wybiorą tę trasę, by później dojechać do Olsztyna ulicą Jagiellońską – spodziewa się Jacek Niedzwiecki z Urzędu Gminy Dywity.

Jest plan na dalsze inwestycje

To nie koniec. Gmina Dywity ma pomysł na kolejne prace związane z tą drogą. Na przyszły rok zaplanowano jej przebudowę na odcinku Dągi – Różnowo.

Tę inwestycję również wykona firma Budokop.

Koszty określono na 10,1 miliona złotych – połowę tych środków gmina otrzyma z funduszy rządowych.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kermit
27 października 2023 19:11

Jak później zrobią Dągi – Dywity to wiele osób zamiast w Wojska Polskiego pojedzie przez Dągi na Jagiellonska

arek
27 października 2023 10:15

W Dągach mieszka garstka ludzi, o jakim rozładowaniu mowa?

Polecane
Ogłoszenia