22 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Policyjne kontrole drogowe: nietrzeźwi kierowcy oraz prowadzący bez uprawnień

OstródaPolicyjne kontrole drogowe: nietrzeźwi kierowcy oraz prowadzący bez uprawnień

Podczas ostatnich kontroli drogowych policja zatrzymała dwóch kierowców, którzy prowadzili auta pod wpływem alkoholu. Do zatrzymań doszło w miniony weekend w Miłomłynie i Morągu

reklama

Pierwsza z tych kontroli miała miejsce 13 października 2023 roku w mieście Miłomłyn na ulicy Pasłęckiej. Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena. Okazało się, że zatrzymany 25-latek nie miał uprawnień do kierowania pojazdem. To jednak nie koniec jego problemów. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna był pod wpływem alkoholu – miał prawie 0,30 promila w wydychanym powietrzu.

Dzień później, 14 października, w Morągu na ul. Przemysłowej policjanci ostródzkiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę opla. Podczas czynności policjanci wyczuli od mężczyzny alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że 22-letni kierowca jest nietrzeźwy – miał prawie półtora promila alkoholu w organizmie. To jednak nie wszystko: mężczyzna był bez uprawnień do prowadzenia auta.

reklama

Funkcjonariusze w obu przypadkach sporządzili niezbędną dokumentację procesową. Teraz obaj mężczyźni będą musieli odpowiadać za swoje czyny przed sądem. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest czynem zabronionym na mocy art.178 a Kodeksu karnego i grozi za nie pozbawienie wolności do 3 lat. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest z kolei karane na mocy art. 87 Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karę aresztu lub grzywnę nie niższą niż 2,5 tys. zł.

Za jazdę bez wymaganych uprawnień grozi grzywna nawet do 30 tys. zł, a sąd obligatoryjnie orzeka również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdu na okres od co najmniej 6 miesięcy do 3 lat.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest nie tylko niebezpieczne, ale również karane przez prawo.

reklama

źródło: KPP Ostróda

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane