17 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Stadion Stomilu Olsztyn dostanie 30 milionów złotych

OlsztynStadion Stomilu Olsztyn dostanie 30 milionów złotych

Do Olsztyna trafi 30 milionów złotych na budowę nowej trybuny na stadionie Stomilu Olsztyn. Drugie tyle musi dorzucić miasto. Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński zaznacza swoją sprawczość i zachęca do głosowania na PiS, kandydaci PiS stają przed pytaniami, dlaczego nie udało im się uzyskać dla miasta tych środków przez dwie kadencje.

reklama

Stadion Stomilu w stanie opłakanym

Stadion Stomilu Olsztyn ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Olsztyna. Po dawnej świetności nie ma już śladu, stadion jest w opłakanym stanie.

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński wielokrotnie spotykał się z mieszkańcami Olsztyna, przedstawicielami klubu i kibicami.

reklama

„W trakcie spotkań z mieszkańcami miasta często słyszałem o stadionie Stomil Olsztyn. Że to miejsce, które jest domem klubu, na którego mecze przychodziło w najlepszych latach po kilkanaście tysięcy kibiców, jest dziś w opłakanym stanie, Sprawdziłem to osobiście – spotkałem się z władzami klubu i przedstawicielami kibiców. Na własne oczy przekonałem się, że w 2023 roku, w stolicy wojewódzkiego miasta, kibice nie mają dobrych warunków do wspierania swojego klubu, a zarząd siedzi w gabinecie dogrzewanym farelką. Tak być nie może. Jeżeli chcemy, żeby młodzi ludzie wybierali Miasto Olsztyn, zamiast wyjeżdżać do innych miast, musimy zapewnić nie tylko miejsca pracy, ale też dobrą jakość życia. A nic tak nie cementuje lokalnej społeczności jak silny klub piłkarski” – napisał w swoich mediach społecznościowych minister Cieszyński.

Minister zwrócił się do premiera

Minister Cieszyński zaznaczył również, że zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc przy ubieganiu się o środki na tę inwestycję.

„Zwróciłem się do premiera Mateusz Morawiecki o wsparcie przy zdobyciu środków na I etap budowy stadionu Stomilu. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wystąpił na ten cel o 30 000 000 złotych i dziś mogę z radością powiedzieć, że udało się ten cel osiągnąć – pieniądze zostały przyznane. Według mojej wiedzy ta kwota wystarczy na połowę planowanej inwestycji, także trzymam Pana Prezydenta za słowo i liczę, że drugie tyle już wkrótce pojawi się w wieloletnim planie finansowym miasta. Szczególnie, że w ostatnich latach wsparcie dla klubu było, delikatnie mówiąc, skromne” – napisał na Facebooku minister.

reklama

30 milionów złotych dla Stomilu

Wyniki ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych opublikowano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sobotę 7 października. Gminie Olsztyn przyznano 30 milionów złotych na I etap modernizacji stadionu miejskiego przy alei Piłsudskiego 69a. Z tych środków zostanie częściowo sfinansowana budowa nowej trybuny od strony ulicy Leonharda. Częściowo, ponieważ koszty będą najprawdopodobniej dwukrotnie wyższe – drugie tyle będzie trzeba dopłacić z miejskiej kasy.

Ze wszystkich zatwierdzonych dla województwa projektów ten był największy.

122 miliony złotych dla Olsztyna

To nie koniec niespodzianek, bo z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych przyznano środki również na inne inwestycje.

27 milionów złotych zyskają Mikołajki na budowę kompleksu wodno-rekreacyjnego i edukacyjnego.

Park Wodny w Ełku otrzyma 28 milionów złotych na rozbudowę.

2 miliony złotych trafią do olsztyńskiego Planetarium – zostaną wykorzystane do jego modernizacji.

Ponadto w tym tygodniu Olsztyn wzbogacił się o 90 milionów złotych na uzbrojenie tzw. strefy gospodarczej na Tracku. W tej sprawie także interweniował minister Cieszyński.

Minister zachęca do głosowania na PiS

Janusz Cieszyński, obecnie numer 1 na liście kandydatów PiS do Sejmu RP, zachęcał do głosowania na swoją partię w nadchodzących wyborach.

„Stadion, nowy szpital miejski, strefa inwestycyjna – to projekty, które udadzą się tylko przy wsparciu wszystkich polityków reprezentujących Warmię w Sejmie, rządzie i samorządzie. W nadchodzących wyborach wybierzcie olsztyńską drużynę Prawo i Sprawiedliwość – tylko w ostatnich tygodniach ściągnęliśmy tu ponad 300 milionów złotych rządowego wsparcia i zawsze będziemy skutecznie działać w interesie regionu” – napisał na swoim profilu facebookowym.

Paradoksalnie, olsztyńscy kandydaci PiS jak Iwona Arent czy Jerzy Szmit mogą nie być zachwyceni. Do tej pory, mimo dwóch kadencji, nie byli w stanie zyskać dla miasta żadnych znaczących środków, co najczęściej tłumaczyli składaniem „złych projektów”.

Cieszyński pokazał, że przed wyborami potrafi skutecznie zawalczyć o pieniądze dla regionu, w którym kandyduje. To może pozwolić mu przejąć głosy wyborców, którzy wskazaliby Arent czy Szmita.

Olsztynianie zaskoczeni hojnością rządu

Nie jest tajemnicą, że Olsztyn przez ostatnie lata nie był łaskawie traktowany przez rządzących – dostawał znacznie mniejsze środki niż inne miasta, nic więc dziwnego, że mieszkańcy na nagłą, przedwyborczą hojność rządu zerkają z podejrzliwością.

„Łącznie to już 122 miliony złotych i nie można tego gestu dobrej woli nie dostrzec. Trudno co prawda rozstrzygnąć, czy wynika on z miłości do Olsztyna, czy raczej z przywiązania do władzy, ale pieniądz to pieniądz i już starożytni rzymianie odkryli, że nie ma zapachu” – napisał na Facebooku prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
???
11 października 2023 13:32

Kolejny cud przedwyborczy. Ja bym nawet i 300 milionów obiecał. A co mi tam i tak to kłamstwo.

Kermit
12 października 2023 18:25

Grzymowicz masz 30 mln !!! To teraz buduj , na co czekasz ? Częstochowa , Płońsk , Radom też dostały takie dofinansowanie i już rozpisują przetargi , czekają tylko na promesy…. NA CO TERAZ CZEKASZ? Masz szanse wykazać się jako gospodarz.

Polecane
Ogłoszenia