20 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Bez uprawnień i pod wpływem alkoholu za kierownicą: nieodpowiedzialni kierowcy zatrzymani przez policję

IławaBez uprawnień i pod wpływem alkoholu za kierownicą: nieodpowiedzialni kierowcy zatrzymani przez...

Policja zatrzymała dwóch kierowców, którzy jeździli po drogach bez odpowiednich uprawnień. Na dodatek jeden z nich był nietrzeźwy. Dzięki czujności jednego ze świadków, który zauważył podejrzane zachowanie jednego z prowadzących auto i błyskawicznie powiadomił odpowiednie służby, udało się zapobiec ewentualnej tragedii.

reklama

Do niebezpiecznych zdarzeń doszło w środę 4.10.2023 roku w Lubawie. Pierwsze zgłoszenie pochodziło od świadka, który zauważył, że mazdą kieruje prawdopodobnie nietrzeźwy kierowca. Policjanci po otrzymaniu informacji ruszyli na miejsce. Szybko potwierdzili zgłoszenie – 52-letni kierowca miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo nie posiadał on wcale uprawnień do prowadzenia pojazdu.

W tym samym dniu również w Lubawie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę forda. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna jeździł samochodem pomimo zatrzymanego prawa jazdy.

reklama

W Kisielicach doszło z kolei do zdarzenia drogowego. 38-letni kierowca fiata, nie utrzymując bezpiecznego odstępu, najechał na tył hondy, która zatrzymała się przed pasami. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna nie miał aktualnego ubezpieczenia OC pojazdu.

Absolutnie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą pamiętać, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działających środków, zgodnie z Kodeksem karnym, grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat. Ponadto osoba taka musi się liczyć z wysoką karą finansową – sąd może orzec świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Tacy kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Pijani kierowcy mogą doprowadzić do tragedii na drodze. Picie alkoholu i zażywanie narkotyków przed prowadzeniem pojazdu spowalniają czas reakcji, ograniczają pole widzenia, wpływają na błędną ocenę odległości i szybkości, a także powodują rozproszenie uwagi i senność.

reklama

źródło: KPP Iława

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia