15 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej znaleziony podczas grzybobrania w gminie Morąg

OstródaPocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej znaleziony podczas grzybobrania w gminie...

Ostatnie grzybobranie dla jednego z mieszkańców gminy Morąg zakończyło się nieoczekiwanym odkryciem. Zamiast grzybów mężczyzna natrafił na pocisk artyleryjski pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej.

reklama

Sytuacja miała miejsce w niedzielę, 1 października 2023 r. Około czwartej nad ranem do Komisariatu Policji w Morągu wpłynęło zgłoszenie o znalezieniu podejrzanego przedmiotu na terenie lasu obok miejscowości Jędrychówko. Po otrzymaniu informacji policjanci z patrolu prewencyjnego natychmiast udali się we wskazane miejsce i zadbali o stosowne zabezpieczenie znaleziska do czasu przyjazdu specjalisty zajmującego się niewybuchami.

Gdy na miejscu pojawił się funkcjonariusz rozpoznania minersko-pirotechnicznego, potwierdził on, że odnaleziony niewybuch to pocisk artyleryjski z II Wojny Światowej. Mierzący aż 70 centymetrów niewypał pozostał pod ochroną policji do momentu przybycia patrolu saperskiego, który zabrał niebezpieczny przedmiot do zneutralizowania.

reklama

Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie dotykać bezpośrednio takiego znaleziska i w żadnym wypadku nie próbować majstrować przy nim, stosując jakiekolwiek narzędzia. Detonacja niewybuchu może być niezwykle niebezpieczna, grożąca poważnymi obrażeniami ciała, a nawet śmiercią.

W takich sytuacjach najważniejsze jest powiadomienie policji, która po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast skontaktuje się ze specjalistycznym patrolem saperskim, zabezpieczając miejsce do jego przybycia. Ważne też jest, by do momentu przyjazdu policji pozostać w pobliżu znaleziska, nie dopuszczając innych osób do przedmiotu.

źródło: KPP Ostróda

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia