17 C
Olsztyn
niedziela, 8 września, 2024
reklama

Jak bezpiecznie kupować opał przez internet? Policja apeluje o ostrożność

OstródaJak bezpiecznie kupować opał przez internet? Policja apeluje o ostrożność

Ze względu na zbliżający się sezon grzewczy przełom lata i jesieni to odpowiedni czas na zakup opału. Ponieważ coraz chętniej kupujemy surowiec przez internet, policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec sprzedającego.

reklama

Atrakcyjne oferty sprzedaży węgla, pelletu czy ekogroszku często okazują się pułapką dla nieostrożnych kupujących. Osoby skuszone ceną dużo niższą niż w składach opału wpłacają zaliczkę, na przykład na pokrycie kosztów transportu, po czym kontakt ze sprzedawcą urywa się, a towar nigdy nie dociera.

Jak zatem nie dać się oszukać w podobny sposób? Policjanci podkreślają znaczenie zachowania należytej ostrożności i ograniczonego zaufania. Przytoczyć można tutaj kilka konkretnych porad:

reklama
  1. Nie warto ufać wszystkim ogłoszeniom, które są zamieszczane w popularnych serwisach internetowych – część z nich tworzą oszuści chcący szybko wzbogacić się kosztem innych. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie sprawdzić wiarygodność firmy, czytać opinie innych klientów oraz skontaktować się z pracownikiem firmy.
  2. Należy zwracać uwagę na cenę. Jeśli jest mocno zaniżona w stosunku do rynkowej, to prawdopodobnie mamy do czynienia z próbą oszustwa.
  3. Oszuści coraz częściej tworzą kopie stron internetowych firm zajmujących się sprzedażą opału. W takim przypadku warto przyjrzeć się dokładnie adresowi strony, a także samodzielnie wpisać adres w okno przeglądarki.
  4. Zapłatę za zamówienie najlepiej uiścić przy odbiorze. Jeśli oferta umożliwia tylko płatność online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne.
  5. Przy otrzymywaniu tzw. super ofert przesyłanych SMS-em lub e-mailem nie powinniśmy odpowiadać na nie, otwierać znajdujących się w nich linków ani pobierać załączników.
  6. Każda korespondencja ze sprzedawcą powinna być zarchiwizowana. W razie oszustwa może posłużyć jako dowód w sprawie.

Podczas zakupów online warto pamiętać o tych poradach. Pokazują one, jak łatwo możemy stać się ofiarą oszustwa. Pamiętajmy, że lepiej dwa razy się zastanowić przed sfinalizowaniem zakupu, niż później żałować podjętych decyzji.

źródło: KPP Ostróda

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane