20 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Kampania informacyjno-edukacyjna „Świeć Przykładem” – głośny apel, by nosić odblaski

MrągowoKampania informacyjno-edukacyjna „Świeć Przykładem” – głośny apel, by nosić odblaski

Policja w swojej akcji „ Świeć Przykładem” przypomina: „Bądź bezpieczny, bądź widoczny – odblaski to nie ozdoba!”. W związku z szybko zapadającym zmrokiem oraz coraz później nadchodzącym świtem piesi powinni pamiętać, że pora wyciągnąć z szuflady odblaski. Ich zadaniem nie jest bycie ozdobą, a chronienie bezpieczeństwa pieszych. 

reklama

Jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na nieoświetlonej drodze pieszy, który ma na sobie ubrania w ciemnych kolorach, jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Noszenie elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego na drodze, przez co kierowca ma więcej czasu na reakcję: wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków, tj. z przodu i z tyłu.

reklama

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Nieprzestrzeganie tego obowiązku jest wykroczeniem, które może skutkować nie tylko mandatem, ale niesie też ze sobą ryzyko wypadku drogowego, poważnych obrażeń, a nawet śmierci.

Policja przypomina również, że przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet, a nie odblask. Dodatkowo podczas noszenia sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte, np. przez szalik, torbę czy plecak.

Jeśli lubisz biegać, a twój strój sportowy nie posiada wszytych na stałe elementów odblaskowych, używaj odblasków. Pamiętaj, że twoje bezpieczne zachowanie to świetny przykład dla innych.

reklama

Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo! Sprawdź, czy twoi bliscy są widoczni na drodze i używają elementów odblaskowych. Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza, trzymając się lewej strony drogi. Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.

„Bądź bezpieczny, bądź widoczny – odblaski to nie ozdoba” – każdy z nas powinien wprowadzić w życie to hasło, niezależnie od pory roku.

źródło: KPP Mrągowo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia