17 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Władze Olsztyna wstrzymują budowę ronda

OlsztynWładze Olsztyna wstrzymują budowę ronda

Władze Olsztyna wstrzymują budowę ronda w ciągu ulicy Zientary-Malewskiej. Jedna z firm startujących w przetargu zaskarżyła specyfikację.

reklama

Rondo jest potrzebne

Nowe rondo miało powstać w miejsce obecnego skrzyżowania ulic Zientary-Malewskiej i Poprzecznej w Olsztynie. Jest to niebezpieczne miejsce z uwagi na specyficzną geometrię i ograniczoną widoczność, stąd pomysł na przebudowę skrzyżowania.

Olsztyński ratusz w 2023 roku wystąpił do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg o dofinansowanie tej inwestycji i uzyskał pozytywną odpowiedź. Łączny koszt wynosi ponad 13 milionów złotych, dotacja – ponad 6,5 miliona złotych.

reklama

W kwietniu rozpisano przetarg. Włodarze Olsztyna planowali wybrać wykonawcę w maju i niezwłocznie rozpocząć prace.

Jedna z firm zaskarżyła specyfikację

Okazało się jednak, że jedna ze stających do przetargu firm zaskarżyła specyfikację przetargową. Konkretnie chodziło o punkt dotyczący poniesienia ryzyka przez firmę, która ten przetarg wygra, dotyczący takich rzeczy, jak na przykład nieprzewidziane warunki gruntowe, niezinwentaryzowane sieci i budynki czy kolizje projektów branżowych.

Jest to o tyle zrozumiałe, że przy tego typu inwestycjach zdarzają się sytuacje, które opóźniają prace i wymagają nagłej zmiany planów i zwiększenia nakładów finansowych. Niedawno pisaliśmy o zmianie organizacji ruchu na ulicy Pstrowskiego – tam właśnie przedłużyły się prace, ponieważ odkryto sieci, które nie zostały ujęte na mapach.

reklama

Krajowa Izba Odwoławcza w Warszawie zgodziła się ze skarżącym, ale olsztyński magistrat nie zgodził się z Krajową Izbą Odwoławczą, w związku z czym sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Rondo będzie w przyszłym roku

Ratusz nie chce dłużej czekać.

– Rozprawa w tej sprawie się odbyła. Decyzja zapadła, ale nie zostaliśmy jeszcze poinformowani o rozstrzygnięciu. Czekam na pisemne jej wydanie wraz uzasadnieniem – powiedział „Gazecie Wyborczej” prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Miasto podjęło decyzję o rezygnacji z rozpoczęcia prac przy budowie ronda w tym roku. Zaplanowane na ten cel pieniądze, 5 milionów złotych, zostaną przesunięte do budżetu na przyszły rok.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Armagedon Biada
30 września 2023 01:39

13 mld rondo na tym małym skrzyżowaniu?? Rozbój w biały dzień

krzysiek
30 września 2023 10:13

mln,czytaj uważniej…

Polecane