fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

Kierowcy ponoszą konsekwencje za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu

IławaKierowcy ponoszą konsekwencje za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu

Nieodpowiedzialni kierowcy, ich niebezpieczne zachowania na drogach oraz konsekwencje takich działań to codzienność funkcjonariuszy policji. Kolizja z udziałem czterech samochodów oraz zatrzymanie 24-letniego mężczyzny, który przekroczył dopuszczalną ilość punktów karnych, to tylko dwa z ostatnich zdarzeń, które zmusiły policję do interwencji.

reklama

W środę, 26 września, iławscy funkcjonariusze zostali wezwani do zdarzenia drogowego. Na miejscu szybko zbadali okoliczności zdarzenia. Okazało się, że 28-letnia kobieta kierująca samochodem marki Seat nie zachowała wymaganego dystansu od jadącego przed nią subaru. W rezultacie kierowca subaru uderzył w osobę kierującą hondą, a ta w konsekwencji najechała na prowadzącego peugeota, który zwalniał, aby skręcić w prawo. Nikt z kierowców nie był pod wpływem alkoholu. Kierująca seatem została ukarana mandatem za stworzenie zagrożenia na drodze.

Bezpieczeństwo inwestycji w internecie: Jak nie paść ofiarą oszustwa finansowego?

Następnego dnia, tuż po północy, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w systemie okazało się, że przekroczył limit dozwolonych punktów karnych. W rezultacie mundurowi zatrzymali jego prawo jazdy.

reklama

Warto w tym momencie przypomnieć o znaczeniu zachowania bezpiecznego odstępu od innych pojazdów na drodze. To jeden z najważniejszych aspektów wpływających na bezpieczeństwo podróżowania – większy dystans oznacza więcej czasu na reakcję i większe szanse na uniknięcie zderzenia. Należy to brać pod uwagę zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, kiedy nawierzchnia drogi jest śliska lub oblodzona.

Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym kierowcy są zobowiązani utrzymywać bezpieczny odstęp od poprzedzających pojazdów w celu uniknięcia kolizji w razie niespodziewanego hamowania czy zatrzymania.

reklama
Seria włamań w Olsztynie: zatrzymany 42-latek

Chociaż w Polsce nie jest określony konkretny wymiar odległości między pojazdami, we Francji na przykład istnieje odpowiednik 2-sekundowego odstępu zależnego od prędkości jazdy. Dla prędkości 50 km/h wynosi on 28 m, dla 90 km/h – 50 m, dla 100 km/h – 62 m, zaś dla 130 km/h – 73 m.

Zakres bezpieczeństwa drogowego jest szeroki i złożony, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi. Młodszy aspirant Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przygotował spot, w którym wyjaśnia m.in. znaczenie bezpiecznej odległości. Film może pomóc każdemu kierowcy w zrozumieniu i przestrzeganiu tej zasady na drodze.

źródło: KPP Iława

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia

Czad – niewidzialne zagrożenie w sezonie grzewczym. Apel o regularną kontrolę instalacji

Seria włamań w Olsztynie: zatrzymany 42-latek