2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Rośnie napięcie na Kortowie. Czy studenci UWM zaliczą egzamin z kultury osobistej?

OlsztynRośnie napięcie na Kortowie. Czy studenci UWM zaliczą egzamin z kultury osobistej?

Po niedawnym apelu policji dotyczącym wandalizmu na Kortowie w Olsztynie, wyłania się pytanie, czy rosnące napięcie między studentami a stałymi mieszkańcami ma szansę na rozwiązanie.

reklama

Kortowo to nie tylko ośrodek akademicki w Olsztynie; to także miejsce zamieszkania dla wielu różnorodnych grup ludzi. Studenci, młode rodziny i osoby starsze – wszystkie te grupy tworzą unikatowy krajobraz społeczny tego miejsca. Ale czy harmonia jest możliwa, kiedy na ulicach pojawiają się akty wandalizmu i brak szacunku dla wspólnoty?

Głos mieszkańców: Czas na refleksję

Pod naszym ostatnim postem o aktach wandalizmu, komentarz jednego z mieszkańców bloków w Kortowie zwrócił uwagę na pewien problem. Zarysował obraz społeczności, gdzie “inteligencja się szykuje” w postaci studentów, którzy jednak nie zawsze prezentują odpowiedni poziom kultury i szacunku dla innych. Zwrócił uwagę na liczne samochody z innych miast i generalny brak poszanowania dla “tubylców”.

reklama

“Mieszkam w bloku blisko Kortowa. Mieszkają ludzie starsi, młodzi z dziećmi no i studenci na wynajmie. Nie podoba się domofon, trzeba go wyrwać. Szyba w drzwiach wejściowych stłuczona. Awantury miłosne na korytarzu. Wyrwana kamera przed wejściem. Ale nam się inteligencja szykuje. Studęci? Oderwani granatem od pługa. Ale samochody z rejestracją innych miast oblegają parkingi. Patologio, trochę szacunku dla tubylców. Czy wasi rodzice wiedzą co wy wyrabiacie” – czytamy we wpisie.

Czy konflikt jest nieunikniony?

Z jednej strony, studenci są nieodłączną częścią życia Kortowa, przynosząc ze sobą świeżość, innowacyjność i różnorodność. Z drugiej strony, nie można ignorować sygnałów od stałych mieszkańców, którzy narzekają na rosnący brak kultury i respektu. Czy to oznacza, że konflikt między tymi dwiema grupami jest nieunikniony?

reklama

Zadania dla społeczności i władz

Może nadszedł czas na zorganizowanie otwartego dialogu między studentami i stałymi mieszkańcami Kortowa. Władze akademickie, lokalne urzędy i organizacje społeczne powinny wziąć pod uwagę rosnące napięcie i podjąć kroki w celu jego zażegnania. Odpowiedzialność za utrzymanie porządku i harmonii w społeczności nie spoczywa na jednej grupie; to zadanie dla nas wszystkich.

Kortowo to miejsce, gdzie teoretycznie każdy powinien znaleźć swoje miejsce. Ale jeżeli społeczność ma funkcjonować jako jedność, potrzebny jest szacunek i zrozumienie dla jej różnorodności. Ignorowanie problemów i narastającego konfliktu między stałymi mieszkańcami a studentami może przynieść więcej szkód niż korzyści. Czas na otwarty dialog i działanie.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

7 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polak
24 września 2023 09:39

jak nie umie sie zachowac to zlapac za morde i nauczyc szacunku, chore czasy

Frank
24 września 2023 10:51

Warszawska to samo nocne darcie ryja i chlanie piwska nawet śmieci nie potrafią po sobie wyrzucić do kosza

Polecane
Ogłoszenia