3 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Kolejne ofiary oszustów w Olsztynie: jak nie dać się nabrać przestępcom?

OlsztynKolejne ofiary oszustów w Olsztynie: jak nie dać się nabrać przestępcom?

Kolejne osoby z Olsztyna padły ofiarą manipulacji ze strony oszustów. Jeden z poszkodowanych 28-letni mężczyzna uwierzył, że rozmawia z pracownikiem banku, co spowodowało, że stracił 1,7 tys. zł. W drugim przypadku 52-latka, wierząc, że korespondowała z potencjalnym kupcem mebla na portalu ogłoszeniowym, kliknęła w link wysłany przez oszusta i straciła 1,9 tys. zł.

reklama

Młody mężczyzna zgłosił próbę oszustwa bankowego policji w środę, 20 września 2023 r. Według jego relacji mężczyzna, który podawał się za pracownika banku, poinformował go o próbie przesłania pieniędzy z jego konta za pomocą kodu BLIK. Twierdził, że to próba włamania na jego rachunek bankowy. Fałszywy pracownik techniczny poprosił mężczyznę o zainstalowanie aplikacji na telefonie, aby zdalnie zapobiec rzekomej utracie pieniędzy. 28-latek postępował według instrukcji: zalogował się na swoje konto bankowe i przelał pieniądze na podany numer konta, które miały wrócić do niego po 30 minutach. Gdy połączenie zostało niespodziewanie przerwane, mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa. Kiedy zadzwonił na infolinię banku, upewnił się, że został okradziony. Straty oszacowano na 1,7 tys. zł.

Tego samego dnia doszło do podobnego oszustwa. Mieszkanka Olsztyna, 52-letnia kobieta, otrzymała link od osoby, która podawała się za osobę zainteresowaną kupnem stołu. Kobieta weszła w link, który przekierował na inną stronę. Po wpisaniu swoich danych zauważyła, że sprzedaż nie została finalizowana, a z konta zniknęło 1,9 tys. zł.

reklama

Policja apeluje do społeczeństwa, aby byli świadomi niebezpieczeństw online, nie udostępniali swoich poufnych danych telefonicznie, nie pobierali podejrzanych aplikacji mobilnych i nie korzystali z linków wysyłanych przez e-mail lub SMS. W przypadku podejrzenia oszustwa zaleca się natychmiastowe skontaktowanie się z najbliższą jednostką policji lub zadzwonienie na numer 112.

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia