-3 C
Olsztyn
niedziela, 10 grudnia, 2023
reklama
reklama

Fałszywy broker giełdowy oszukał mieszkańca Olsztyna na 15 tys. złotych

OlsztynFałszywy broker giełdowy oszukał mieszkańca Olsztyna na 15 tys. złotych

Oszuści od kilku lat wykorzystują nowoczesne technologie do swoich przestępczych działań. Niestety coraz częściej ich ofiarami padają osoby starsze. Tak też było w przypadku 76-letniego mieszkańca Olsztyna, który stracił ponad 15 tys. zł. Mężczyzna został oszukany metodą na „brokera giełdowego”.

reklama

Działania przestępcy zaczęły się niewinnie. W sierpniu za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych skontaktował się z poszkodowanym, podając się za brokera giełdowego. Obiecywał on szybkie zyski z inwestycji na giełdzie. Mężczyzna przekazał rzekomemu brokerowi swoje dane, na podstawie których oszust założył w jego imieniu konto giełdowe. Następnie „broker” poprosił o pierwszą wpłatę na to konto oraz o zainstalowanie aplikacji, która umożliwiała zdalny dostęp do komputera pokrzywdzonego.

Dzięki szybkiej interwencji ze strony najbliższych 76-latek zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa. Niestety pieniądze, które zdążył przelać, przepadły. Łączna wartość strat wyniosła ponad 15 tys. zł.

reklama

Przypadek ten powinien być przestrogą dla wszystkich. W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać naszą niewiedzę lub chęć szybkiego zysku. Na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są osoby starsze, które nie zawsze są na bieżąco z nowinkami technologicznymi i nie zawsze wiedzą, jak zabezpieczyć swoje dane. Dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z internetu, szczególnie w sytuacjach, gdy ktoś prosi o przekazanie swoich danych czy o instalację nieznanych aplikacji.

źródło: KMP Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia