21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Oszuści w sieci: jak uniknąć wirtualnych pułapek inwestycyjnych?

OlsztynOszuści w sieci: jak uniknąć wirtualnych pułapek inwestycyjnych?

Wirtualne inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie, czego doświadczył na własnej skórze mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Skuszony wizją szybkiego zarobku mężczyzna przelał pieniądze na rzekomą platformę inwestycyjną i stracił prawie pół miliona złotych.

reklama

15 września 2023 roku mieszkaniec powiatu olsztyńskiego zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Mężczyzna powiedział, że padł ofiarą oszustów. Na początku czerwca 2023 roku, przeglądając strony internetowe, natknął się na reklamę, która obiecywała szybkie i proste pomnożenie pieniędzy poprzez inwestycje w kryptowaluty. Mężczyzna zadzwonił pod numer telefonu podany w reklamie. Po rozmowie z rzekomym brokerem finansowym i przekazaniu podstawowych informacji dotyczących prowadzonych inwestycji mężczyzna wykonał kilka przelewów na wskazaną platformę inwestycyjną.

Oszust, podając się za przedstawiciela finansowego, zalecił instalację aplikacji na telefonie mężczyzny oraz jego żony; miało to ułatwić obrót zainwestowanymi środkami. Zasugerował również instalację mobilnych aplikacji do prowadzenia bankowości internetowej. W ten sposób uzyskał dostęp do konta pokrzywdzonego.

reklama

Senior zorientował się, że padł ofiarą przestępców, gdy z jego rachunków bankowych zniknęły oszczędności, a na niego zaciągnięto pożyczki bankowe. Łączna suma strat wyniosła 485 tys. zł.

Policja przypomina, żeby nie dawać się zwieść pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Warto przed podjęciem decyzji finansowej dokładnie zweryfikować wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym mamy zamiar współpracować. Przed inwestycją warto zapoznać się i zrozumieć zasady działania poszczególnych instrumentów finansowych oraz przeczytać komentarze na temat danego podmiotu. Prywatne dane logowania do konta bankowego powinny być chronione i nikomu nieudostępniane. Pojawiające się propozycje zainstalowania oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem powinny natychmiast wzbudzić podejrzenia. O wszelkich próbach oszustwach należy od razu powiadomić służby.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane