19 C
Olsztyn
piątek, 14 czerwca, 2024
reklama

Bezpieczeństwo dzieci na drodze do szkoły – jak zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo?

OlsztynBezpieczeństwo dzieci na drodze do szkoły – jak zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo?

Po zakończeniu wakacji najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego powrócili do swoich szkolnych ławek. Niewątpliwie ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły jest dla wszystkich sprawą priorytetową. Dlatego wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego funkcjonariusze policji intensyfikują kontrole w pobliżu ośrodków oświatowych. Zadaniem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie jest przede wszystkim troska o bezpieczne poruszanie się dzieci i młodzieży zarówno na drodze, jak i poza nią.

reklama

Aktywnie prowadzone są spotkania profilaktyczno-edukacyjne zarówno z najmłodszymi, jak i starszymi uczniami. W przedszkolu w Jonkowie jeden z dzielnicowych odwiedził placówkę i przeprowadził zajęcia z niemal setką maluchów. Zasady bezpiecznej drogi do przedszkola i z powrotem do domu były tematem przewodnim, a każde dziecko dostało również odblaskowy gadżet, by zwiększyć swoją widoczność na drodze.

Warto podkreślić, że podczas takich spotkań, oprócz kwestii związanych bezpośrednio z ruchem drogowym, poruszane są także inne tematy związane z bezpieczeństwem. Policjanci zwracają uwagę na konieczność korzystania z odblasków i omawiają inne zagrożenia, na które dzieci mogą natrafić poza domem.

reklama

Bezpieczeństwo to sprawa nas wszystkich, a od rodziców i opiekunów zależy, czy dziecko będzie potrafiło radzić sobie w sytuacjach zagrożenia. Dlatego ważne jest, abyśmy jako dorośli przekazywali naszym pociechom odpowiednie wzorce zachowania. Policjanci służą pomocą, ale na co dzień to rodzice są dla dzieci najważniejszymi doradcami i powinno to dotyczyć także zasad ruchu drogowego. Pokażmy maluchom, gdzie bezpiecznie mogą przechodzić na drugą stronę ulicy, uczmy ich korzystania z sygnalizacji świetlnej. Przestrzegajmy dzieci przed korzystaniem z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Dobrym pomysłem będzie także pokazanie dzieciom sytuacji, które mogą spotkać na drodze, np. za pomocą schematów czy scenek.

Zadbajmy wszyscy razem o to, aby droga do szkoły i powrót do domu były zawsze bezpieczne.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane