fbpx
16 C
Olsztyn
sobota, 30 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czym się różni konto firmowe od konta osobistego? Dowiedz się, które lepiej pasuje do twojej firmy

Materiał partneraCzym się różni konto firmowe od konta osobistego? Dowiedz się, które lepiej...

Jakie konto bankowe jest lepsze dla przedsiębiorcy – osobiste czy firmowe?

reklama

Konto bankowe osobiste oraz rachunek firmowy to nie to samo. Dowiedz się, na czym polegają różnice. Które z nich jest bardziej dostosowane do prowadzenia biznesu?

Konto firmowe a osobiste w banku – różnice

Pozornie konto firmowe nie różni się znacząco od rachunku przeznaczonego dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeśli zalogujesz się konto firmowe online, w panelu użytkownika również uzyskasz takie informacje np. na temat  wysokości zgromadzonych środków (saldo konta) czy historii dotychczasowych transakcji. Pozornie więc nie ma znaczenia, na jakie konto się zdecydujesz, tym bardziej, że w polskich przepisach dotyczących prowadzenia firmy (Konstytucja dla biznesu) nie ma mowy o obowiązku posiadania rachunku firmowego.

reklama

Ponadto, część przedsiębiorców (szczególnie ci prowadzący mikrofirmy) nie muszą dokonywać rozliczeń z urzędem skarbowym czy ZUS za pośrednictwem konta bankowego. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej – w praktyce każdy przedsiębiorca musi taki rachunek posiadać. Trzeba mieć wówczas na uwadze względy formalne. Otóż, w ramach prowadzenia działalności biznesowej w Polsce trzeba liczyć się z takimi wymogami jak np. obowiązek stosowania się do:

  • mechanizmu podzielonej płatności MPP (ang. split payment) – split payment zakłada, że niektóre transakcje muszą być rozliczane w taki sposób, by należność VAT trafiała na specjalnie wydzielony rachunek bankowy,
  • białej listy – w ramach białej listy przedsiębiorca musi upewnić się, czy przelewa środki na rachunek kontrahenta, który znajduje się w tym systemie. Niestety, na białej liście mogą znaleźć się wyłącznie rachunki firmowe.

Konto firmowe, czyli rachunek dostosowany pod potrzeby przedsiębiorcy

Abstrahując od tego, jakie konto firmowe wybrać, trzeba pamiętać o pewnej kwestii. Otóż, rachunek bankowy dla firm to rozwiązanie, które jest stworzone w taki sposób, by ułatwiać kwestie związane z prowadzeniem biznesu. Rozumie się przez to takie funkcjonalności jak np. ułatwiony mechanizm realizacji przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego.

reklama

Konto firmowe w banku – dodatkowe usługi

Jeśli chodzi o bankowy rachunek firmowy, posiadacze takiego konta mogą liczyć również na dodatkowe usługi w postaci ubezpieczenia, leasingu itp. Niestety, nie zawsze jest to możliwe w przypadku przedsiębiorców rozliczających się w oparciu o konto osobiste.

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia