6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Strażacy uratowali tonącego w błocie łosia

GiżyckoStrażacy uratowali tonącego w błocie łosia

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wydminach dokonali heroicznej akcji ratunkowej. Uratowali łosia, który utknął w bagnistym rowie.

reklama

Ważące ponad 300 kilogramów zwierzę znalazło się w tarapatach, nie mogąc samodzielnie wydostać się ze szlamu. Dziesięciu mężczyzn musiało połączyć swoje siły, aby uwolnić tę potężną bestię.

reklama

Błotnista pułapka

Wielki łoś utknął w melioracyjnym rowie niedaleko wsi Mazuchówka w powiecie giżyckim. Dzięki czujnemu mieszkańcowi, który poinformował miejscowego leśniczego o sytuacji, rozpoczęto operację ratunkową. Jak wyjaśnił Jarosław Bereza, prezes OSP Wydminy, łosia wessała błotnista pułapka, z której nie mógł samodzielnie uciec.

Na ratunek łosiowi

Dwóch strażaków-ochotników zaopatrzonych w specjalne skafandry weszło do rowu, podkładając pod łosia strażackie węże. Następnie dziesięciu mężczyzn z wykorzystaniem swojej siły fizycznej porównywalnej z wagą łosia, wyciągnęło zwierzę z błota. Prezes OSP podkreślił, że liczebność zespołu ratowniczego została dobrana tak, aby była adekwatna do masy łosia, który mógł ważyć od 300 do 350 kg.

reklama

Powrót do natury

Film udostępniony przez OSP Wydminy na mediach społecznościowych pokazuje, jak spokojnie łoś znosił całą operację. Po wydobyciu na suchą trawę zwierzę wstało, odwróciło się w kierunku swoich ratowników, a potem oddaliło się w spokojnym truchcie. Strażacy mają ogromną satysfakcję z powodzenia operacji i powrotu łosia do jego naturalnego środowiska.

Strażacy pomagają zwierzętom

To już trzeci raz w tym roku, gdy strażacy z Wydmin przychodzą z pomocą zwierzętom. Wcześniej udzielali pomocy innemu łosiowi, który utknął w bagnie w okolicach wsi Gawliki Małe, a także ratowali psa, który wpadł do jeziora, gdy załamał się pod nim lód.

O łosiach

Łosie charakteryzują się imponującymi rozmiarami. Dorosłe samce mogą ważyć nawet ponad 700 kg. Zwierzę jest związane głównie z podmokłymi terenami leśnymi, torfowiskami i mokradłami, które zapewniają mu pokarm i schronienie. Łoś jest doskonałym pływakiem, potrafi pokonywać długie dystanse zarówno na lądzie, jak i w wodzie. W Polsce populacja łosi jest szacowana na ponad 30 tys. osobników, przede wszystkim zamieszkujących północno-wschodnią część kraju. Pomimo swojej wielkości, łosie są zwykle płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi.

źródło: RO

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia