9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024
reklama

Wraca ważne połączenie kolejowe z Olsztynem. Skorzystają mieszkańcy północy regionu

OlsztynWraca ważne połączenie kolejowe z Olsztynem. Skorzystają mieszkańcy północy regionu

Podróżujący z północnej części województwa warmińsko-mazurskiego zyskają ponownie możliwość dojazdu do stolicy regionu koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykazują się konsekwencją w przygotowaniu trasy z Olsztyna do Braniewa. Została podpisana nowa umowa na realizację kolejnych prac na odcinku z Pieniężna do Braniewa. Koszt robót to 70 mln złotych netto.

reklama

Mieszkańcy Braniewa, Pieniężna, Ornety oraz Dobrego Miasta będą mogli ponownie skorzystać z możliwości dojazdu do stolicy województwa pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zobowiązały się do realizacji kolejnej części prac na linii kolejowej nr 221 Olsztyn Gutkowo – Braniewo.

Szybsza i bezpieczniejsza podróż

Na blisko 18-kilometrowym odcinku z Pieniężna do Braniewa planowana jest wymiana nawierzchni torowej, co zwiększy szybkość przejazdów pociągów pasażerskich i przewoźników towarów. Zadanie to będzie realizowane przez Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. z budżetem wynoszącym 70 mln złotych netto, pochodzącym ze środków budżetowych PLK SA. Termin zakończenia zadania jest planowany na koniec listopada bieżącego roku.

reklama

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Andrzej Bittel, wskazał, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym to jeden z priorytetów polskiego rządu. Wkrótce mieszkańcy Braniewa, Pieniężna, Ornety i Dobrego Miasta znowu będą mogli dojechać do stolicy regionu pociągiem, a pociągi będą jeździć szybciej i bezpieczniej.

Atrakcyjny środek transportu

Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., potwierdził, że realizacja prac umożliwi powrót pociągów na trasę z Braniewa do Olsztyna. Dzięki inwestycjom realizowanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., kolej na Warmii i Mazurach staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu, nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach.

Prace na linii z Olsztyna do Braniewa są przeprowadzane nie tylko na wyżej wspomnianym odcinku. Na szlaku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto realizowana jest inwestycja przy współudziale środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Na stacji Olsztyn Gutkowo od 14 czerwca podróżni korzystają z peronu nr 1.

reklama

Lepsze podróże koleją

Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przygotowane zostaną wygodne pochylnie, a także ławki, wiaty, gabloty informacyjne oraz jasne, energooszczędne oświetlenie. Na trasie wymieniono szyny i podkłady na 17 km linii. Remontowany jest ostatni z 6 wiaduktów kolejowych.

Inwestycje mają na celu poprawę warunków podróży koleją z Braniewa do Olsztyna i sprawniejszy przewóz towarów. Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie pokonają trasę z prędkością do 100 km/h na odcinku Olsztyn – Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto oraz do 70 km/h na odcinku Dobre Miasto – Braniewo.

źródło: PKP PLK, fot. PKP PLK

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Ehh
6 sierpnia 2023 19:44

Kto pisze te artykuły – kolej w naszym regionie była w spadku po Niemcach. To, co robiły i robią Polacy – to likwidacja połączeń i rozbieranie torów. Co to za bzdury, że ludzie coraz chetniej przesiadają się na kolej. To kolej wyprosiła ludzi z pociągów ograniczając częstotliwość połączeń i podwyższając znacząco ceny biletów. A jakie są cyrki w okresie letnim i weekendy – jedzie sobie taki jeden szynobus a la pojedyńczy wagonik tramwajowy, że ludzie z rowerami z kupionym biletem na dalszą podróż z Olsztyna do Wrocławia, Gdańska, Wawy itd nie mogą wsiąć do takiego mikro pociągu, bo miesja brak.… Czytaj więcej »

///
4 sierpnia 2023 04:54

Ależ ten kolejarz na zdjęciu musi się wstydzić. Polityczne błazny ustawiły ławkę na peronie i pajacują.

Polecane
Ogłoszenia