12 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Robert Szewczyk: Nowe mieszkanie w Olsztynie za 25% wartości i tylko 600 zł czynszu? To możliwe

Od kiedy zostałem radnym, spotykam się z tematem olsztyńskich rodzin, które mają za duże dochody, by starać się o mieszkanie komunalne, ale za niskie, by uzyskać korzystny kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na wolnym rynku. Wysokie stopy procentowe, inflacja i drożyzna nie pomagają.

Jednym ze skutecznych rozwiązań tego problemu mogą być mieszkania budowane przez Olsztyńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Właśnie uruchomiliśmy proces budowy 44 mieszkań przy ul. Marii Zientary-Malewskiej. Na miejskiej działce, dzięki dofinansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego, taniemu kredytowi i 25% wkładowi przyszłych mieszkańców budowa mieszkań OTBS ma szansę rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Uwaga! Żeby starać się o mieszkanie w ramach projektu należy złożyć nowy wniosek. Start i zakończenie naboru wniosków zaplanowane są już w sierpniu.

Kryteria pierwszeństwa oraz zasady przeprowadzenia oceny są w uchwale Rady Miasta: https://umolsztyn.bip.gov.pl/kadencja-2018-2023/sesja-rady-miasta.html

Oprócz własnych pieniędzy w postaci 25% wartości mieszkania przyszli najemcy będą musieli opłacić kaucję w wysokości rocznego czynszu. Czynsz najmu w nowej inwestycji szacowany jest na 15 zł za 1 m kw. Ważną informacją jest, że najemcy mogą starać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Przykładowy czynsz trzyosobowej rodziny za 45 m kw. może wynieść ok 600 zł, to stawki niedostępne w wynajmie na wolnym rynku.

Olsztyńska inwestycja uzyskała dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 5,1 mln zł. Całkowita koszt budowy szacowany jest na 14 mln zł.

Robert Szewczyk

Radny Miasta Olsztyna

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
***** PO
21 lipca 2023 17:11

Ten artykuł to promocja tego człowieka za publiczne pieniądze. Nie rozumiem dlaczego zamieszczono zdjęcie człowieka, a nie np. lokalizacji. Słabo panie szewczyk

ciekawski dżordż
21 lipca 2023 15:12

Doskonała lokalizacja. Przy torowisku kolejowym, daleko od głównej ulicy, od przystanku. Cud, miód malina. Oczywiście wsparcie w programie “Mieszkanie na start” na razie w postaci “kartonika”, bo rząd PiS-u lubi takie “promesy”.