fbpx
13 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Olsztyn zmaga się z plagą wraków

OlsztynOlsztyn zmaga się z plagą wraków

Dzień po dniu, z tygodnia na tydzień i z miesiąca na miesiąc, warunki atmosferyczne pogarszają stan porzuconych samochodów. Stają się one wrakami i szpecą przestrzeń miejską. Pomimo obowiązku wyrejestrowania i recyklingu takich pojazdów, wielu właściciel porzuca swoje auta, licząc, że nikt się nimi nie zainteresuje. Ta mentalność jest jednak błędna. Zarówno mieszkańcy, jak i Straż Miejska coraz częściej zwracają uwagę na zaniedbane samochody.

reklama

Szereg procedur

Definicja “wraku” nie występuje w żadnym przepisie — zamiast tego używa się określenia “pojazd nieużytkowany”. Jest to określenie oparte głównie na wizualnym stanie samochodu: niszczejącej karoserii, widocznych uszkodzeniach, braku kół. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, takie pojazdy mogą być usuwane przez straż miejską lub policję, jednak proces ten wymaga przeprowadzenia szeregu procedur.

Najpierw należy ustalić, gdzie samochód jest zaparkowany. Straż Miejska nie może usunąć każdego samochodu – może to zrobić tylko w przypadku samochodów zaparkowanych na pasie drogowym, w strefie ruchu lub strefie zamieszkania. Gdy spełnione są warunki do usunięcia pojazdu, Straż Miejska inicjuje procedurę, która zaczyna się od ustalenia właściciela samochodu i nawiązania z nim kontaktu. Jeśli współpraca nie przynosi rezultatów, pojazd jest holowany i wywożony na strzeżony parking.

reklama

*nagranie wideo

To nie takie proste

Czasami, sytuacje są bardzo skomplikowane i bywają wynikiem sytuacji rodzinnej. Bywa też tak, że właściciel jest osobą starszą, która nie jest już w stanie prowadzić pojazdu lub osobą, która wyjechała za granicę i nie jest już zainteresowana samochodem. Każdy przypadek wymaga czasu i przejścia długiej procedury.

reklama

Od początku roku, na lawetę w Olsztynie trafiło 14 nieużytkowanych pojazdów, a 19 zostało usuniętych przez samych właścicieli. Porzucone samochody to prawdziwa zmora na ulicach Olsztyna.

źródło: Gazeta Olsztyńska, fot. SM w Olsztynie

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mimi
17 lipca 2023 11:49

Na Zamenhofa kilka tez się znajdzie.

Mieszkanka Belweder
17 lipca 2023 14:52

Na Belwederze znajduje się tyle wraków, że wieczorem ciężko znaleźć wolne miejsce.. problem zgłaszany oczywiście wielokrotnie był do odpowiednich służb.

Polecane
Ogłoszenia

Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji Odważny jak Łukasz Michnik? Mówi prawdę o Konfederacji