2 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 listopada, 2024
reklama

Alarmuj o przemocy domowej, zanim będzie za późno!

WiadomościAlarmuj o przemocy domowej, zanim będzie za późno!

Przemoc domowa, która może przyjąć formę jednorazowego lub ciągłego, umyślnego działania lub zaniechania, jest problemem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Ta forma przemocy polega na wykorzystywaniu przewagi fizycznej, psychicznej lub ekonomicznej nad innymi, łamaniu ich praw i pozbawianiu ich godności.

Przemoc domowa nie ogranicza się tylko do fizycznego cierpienia. Obejmuje takie czyny jak: narażanie ofiary na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia, naruszanie jej godności, nietykalności cielesnej czy wolności, powodowanie szkód na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywoływanie u tej osoby cierpienia lub krzywdy moralnej oraz pozbawianie tej osoby dostępu do środków finansowych, czy też możliwości podjęcia pracy i uzyskania samodzielności finansowej.

Każdy może stać się ofiarą

Prawo zabrania stosowania przemocy. Niestety wiele osób doświadczających przemocy domowej wstydzi się o tym mówić, nie wiedząc, że prawo jest po ich stronie.

Każda osoba może stać się ofiarą przemocy domowej, niezależnie od statusu społecznego, wieku czy płci. Najczęstsze formy przemocy domowej obejmują bicie, wyśmiewanie, szykanowanie, wymuszanie stosunku seksualnego, niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych rodziny i wiele innych form nękania emocjonalnego i fizycznego.

Przemocy nie powinno się tolerować

Osoby, które spotykają się z takimi zachowaniami, powinny powiadomić Policję, dzwoniąc na numer 997, 112 lub do prokuratury. Nie powinno się tolerować przemocy. Osoba stosująca przemoc domową, gdy czuje się bezkarna, zwykle nie zmienia swojego zachowania. Ważne jest, aby była świadoma, że przestępstwo zostało zgłoszone i że jest odpowiedzialna za swoje czyny.

Ofiary przemocy domowej powinny skonsultować się z psychologiem, terapeutą, czy inną osobą pomagającą w takich przypadkach. W sytuacjach szczególnych trudności można skorzystać z pomocy telefonów zaufania, takich jak “Niebieska Linia” (800 120 002) czy telefon Fundacji Nagle Sami (800 108 108).

Agresorzy są karani

Przemoc domowa stanowi przestępstwo karalne i jest ścigana przez polskie prawo w wielu aspektach, m.in. znęcania się fizycznego lub psychicznego (art. 207 k.k.), uderzenia człowieka lub naruszenia jego nietykalności cielesnej w inny sposób (art. 217 k.k.), pozbawienia człowieka wolności (art. 189 k.k.) czy doprowadzenia innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem (art. 197 k.k.).

Przemoc nie jest normą i normalnym zachowaniem. Każda osoba ma prawo do życia w bezpieczeństwie, szacunku i godności. Jeśli jesteś ofiarą przemocy, nie bój się prosić o pomoc. Prawo jest po Twojej stronie.

źródło: KPP Nidzica

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane