22 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Rozpoczyna się akcja ‘Zapnij Pasy’. Na wakacyjnych trasach bezpieczeństwo pod kontrolą

BartoszyceRozpoczyna się akcja 'Zapnij Pasy'. Na wakacyjnych trasach bezpieczeństwo pod kontrolą

Nadchodzą wakacje – okres wytchnienia dla dzieci, rodziców i opiekunów, często związany z rodzinymi podróżami. Mając na uwadze bezpieczeństwo osób podróżujących, Biuro Ruchu Drogowego KGP, operator komunikatora Yanosik – firma Neptis S.A., oraz firma Screen Network, posiadająca sieć ekranów LED na całym terenie kraju, planuje przeprowadzić akcję pod hasłem ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.

reklama

Czym są pasy bezpieczeństwa i jakie pełnią funkcje?

Pasy bezpieczeństwa to niezbędne wyposażenie każdego samochodu, które mają na celu ochronę kierowcy i pasażerów w razie niespodziewanego hamowania, kolizji czy wypadku drogowego. Są one zaprojektowane tak, aby w momencie gwałtownego zatrzymania samochodu, rozłożyć siłę uderzenia na najmocniejsze części ciała, czyli na biodra i klatkę piersiową. W ten sposób pasy bezpieczeństwa znacząco zwiększają szanse na przeżycie oraz ograniczają ryzyko poważnych obrażeń.

Dlaczego jazda bez pasów jest niebezpieczna?

Choć mogłoby się wydawać, że jazda bez pasów jest dość bezpieczna, zwłaszcza na krótkich dystansach, to statystyki wypadków drogowych pokazują coś zupełnie innego. Jazda bez pasów bezpieczeństwa zwiększa ryzyko poważnych obrażeń i śmierci nawet podczas niewielkis kolizji czy gwałtownego hamowania. W takim przypadku, ciało pasażera nie jest przytrzymywane, co może doprowadzić do uderzenia o elementy wnętrza samochodu lub nawet wyrzutu za jego granice.

reklama

Konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa u dzieci

Dzieci są grupą szczególnie narażoną na obrażenia podczas wypadków drogowych. Ich małe i nie w pełni rozwinięte ciała są niegotowe na absorpcję sił, które są wytworzone podczas gwałtownego hamowania czy uderzenia. Dlatego dzieci powinny zawsze być przewożone w odpowiednich fotelikach bezpieczeństwa, które są dostosowane do ich wielkości i masy ciała. Powinny również zawsze być zabezpieczone pasami bezpieczeństwa.

źródło: KPP Bartoszyce

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane