fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022

Planujesz skorzystać z MDM w Olsztynie? Lepiej zacznij działać już dziś

Jak uniknąć zaskoczenia z ubiegłego roku i nie odkładać z przymusu marzeń o pierwszej nieruchomości? Przede wszystkim, należy zacząć działać od zaraz.

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych?

Chociaż warunków nie ma zbyt wiele, to są one obligatoryjne. Poznaj wymagania i sprawdź, czy możesz skorzystać z programu:

  • wiek do 35 lat (nie dotyczy rodzin z co najmniej 3 dzieci),

  • brak innego mieszkania (nie dotyczy rodzin z co najmniej 3 dzieci),

  • kredyt powinien być zaciągany na co najmniej 50% wartości nieruchomości i okres co najmniej 15 lat,

  • cena mieszkania niższa niż limit wyznaczony dla danej lokalizacji,
  • nieruchomość mniejsza niż 75 mkw w przypadku mieszkań i 100 mkw w przypadku domów (dla rodzin z trójką dzieci jest to odpowiednio 85 mkw i 110 mkw).

Już dziś można zakupić nieruchomość w ramach programu MDM – komentarze ekspertów

Żeby dostać MDM w tym roku, należy złożyć wniosek, ale UWAGA – w tym roku rezerwowane są środki z puli na 2018 r, czyli wypłata dofinansowania nastąpi w 2018 r. Żeby złożyć wniosek MDM z puli na 2017 r., trzeba czekać do 2 stycznia 2017 r. Ale UWAGA, trzeba się do tego wcześniej przygotować, ponieważ pula może wyczerpać się bardzo szybko, nawet w lutym, marcu. – radzi Agnieszka Klepacka, doradca kredytowy z DK Notus.

Koniecznie należy wziąć pod uwagę doświadczenia sprzed kilku miesięcy, kiedy środki na dopłaty w 2016 roku wyczerpały się już w połowie marca, a informację o tym banki dostały w ostatniej chwili – przypomina Małgorzata Pressler, specjalistka ds. sprzedaży mieszkań w olsztyńskim oddziale Freedom Nieruchomości – Niestety, wiele osób, dla których była to jedyna możliwość zakupu mieszkania bez wkładu własnego, musiała odłożyć swoje plany na później. Dlatego też nie warto czekać z poszukiwaniem nieruchomości do nowego roku i już teraz wybrać dla siebie swoje M i podpisać umowę deweloperską lub przedwstępną, aby jak najszybciej zarezerwować dla siebie środki.

Jeśli klient składający wniosek spełnia warunki ustawowe, to szanse na otrzymanie dopłaty z MDM ma duże, wręcz gwarantowane (dopłaty na 2018 r). Jeśli mowa o dopłatach z 2017 r – im prędzej w styczniu wniosek zostanie złożony, tym większa szansa, że pieniądze z pozostałej na 2017 r. puli jeszcze nie zostaną wyczerpane. Rozpatrzenie wniosku o kredyt z dofinansowaniem, w zależności od banku, trwa w granicach 4 tygodni. – dodaje Agnieszka Klepacka.

Ile wynoszą w Olsztynie limity MDM i co to oznacza dla kupującego?

W Olsztynie limit na mieszkania z rynku pierwotnego wynosi obecnie 4495,15 zł, co sprawia, że przy większości inwestycji deweloperskich możemy liczyć na dopłatę z rządowego programu. Inaczej sytuacja ma się na rynku wtórnym, gdzie limit wynosi 3677,85 zł. W praktyce oznacza to, że osoby poszukujące mogą liczyć na nieruchomości w starszym niż 2000 r. budownictwie, do remontu lub w nietypowych lokalizacjach. Mieszkań w dobrym standardzie najwięcej znajdziemy na osiedlu Zatorze lub w kamienicach. Na pozostałych dzielnicach musimy liczyć się z nieruchomościami do częściowego lub całkowitego remontu. Na cenę za metr oczywiście wpływ ma metraż i inne indywidualne czynniki, więc im szybciej zaczniemy poszukiwania, tym łatwiej możemy znaleźć perełkę spełniającą nasze kryteria i możliwą do zakupienia w programie MDM.

Potrzebujesz pomocy przy zakupie nieruchomości? Kliknij tutaj i wybierz swojego doradcę!

Przypominamy: Czym jest program MDM?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program, który ma wspierać młode osoby w zakupie pierwszej nieruchomości. Pomoc ma formę dofinansowania do wkładu własnego i może wynieść od 10% do nawet 30% dopłaty, co oznacza, że w wielu przypadkach pokryje lub nawet przewyższy wymagany przez bank wkład własny.