16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Niemiecki kościół zwrócił zagrabiony majątek

BraniewoNiemiecki kościół zwrócił zagrabiony majątek

Wieloletnie starania dały efekt — historyczne dzwony z kościołów św. Mikołaja we Fromborku oraz św. Jana Ewangelisty w Żegotach, które zostały zarekwirowane przez niemieckie siły podczas II Wojny Światowej, znowu znajdą się w rodzimych parafiach.

reklama

Dzwony powracają do macierzystych kościołów

Niemieckie siły okupacyjne zrabowały dzwony podczas wojny, wykorzystując je jako cenny surowiec dla swojego przemysłu zbrojeniowego. W wyniku działań wojennych tylko 16 tysięcy z 100 tysięcy dzwonów z Polski i Czech przetrwało.

Z tych, które przetrwały, 1300 trafiło na “cmentarz dzwonów” w Hamburgu, a po 1950 roku były wypożyczane różnym parafiom w Niemczech. Dzwony z Fromborka i Żegot w 1955 roku trafiły do kościołów na terenie diecezji Rottenburg-Stuttgart. Dzięki akcji “Dzwony pokoju dla Europy” możliwy był ich powrót do “domu”.

reklama

Znaczenie dzwonów i ich powrót

Abp Józef Górzyński wyraził wdzięczność za powrót dzwonów, nazywając to symbolicznym wydarzeniem i znakiem pojednania. Wśród parafian dominuje optymizm, że dzwon niedługo znowu zawiśnie w dzwonnicy kościoła św. Mikołaja we Fromborku, który obecnie jest poddawany renowacji.

Dla miejscowej społeczności dzwony mają głęboki związek z ich duchowym życiem, wymierzają czas modlitwy i przypominają o ważnych wydarzeniach. Ich powrót jest uznawany za kończenie pewnego rozdziału historii związanej z II Wojną Światową.

Obrzęd błogosławieństwa

Kiedy historyczny dzwon kościoła św. Mikołaja we Fromborku wrócił na miejsce, odbył się specjalny obrzęd błogosławieństwa.

reklama

Niemiecki biskup Gebhard Fürst, który odegrał kluczową rolę w powrocie dzwonów, podkreślał że projekt “Dzwony pokoju dla Europy” służy pojednaniu narodów i oczyszczeniu historycznej pamięci. To wyraz wspólnoty w Jezusie Chrystusie i poszanowania dziedzictwa kulturalnego.

źródło: Archidiecezja Warmińska, fot. Mirosław Bukowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Warmiak
28 czerwca 2023 23:53

Który nieuk pisał ten artykuł?? Jak niemieccy żołnierze mogli okupować niemiecką ziemię? Dzwony były ewakuowane wewnątrz państwa niemieckiego przed nacierającymi sowietami i polskimi berlingowcami. Polacy podbili Prusy w 1945 r. może o tym pogadamy?

Polecane
Ogłoszenia