21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Olsztyn przegrywa z sąsiadami. Które gminy są bogatsze od stolicy województwa?

OlsztynOlsztyn przegrywa z sąsiadami. Które gminy są bogatsze od stolicy województwa?

Gminy z Warmii i Mazur zaczynają zasłaniać Olsztyn, stolicę województwa, swoim finansowym blaskiem. Według najnowszego raportu Ministerstwa Finansów dziewięć z nich wykazuje wyższe dochody per capita niż Olsztyn. Jak to możliwe, że takie gminy jak Stawiguda, Jonkowo czy Dywity stały się bogatsze od największego miasta Warmii i Mazur?

reklama

Podolsztyńskie gminy: inwestorzy i nowi mieszkańcy

Stawiguda, będąca na czele listy Ministerstwa Finansów, z imponującym dochodem 3,2 tys. zł na osobę to gmina, która zgodnie z Narodowym Spisem Powszechnym odnotowała największy przyrost populacji w Polsce w ciągu ostatniej dekady. Jej bliskość do Olsztyna, który przyciąga setki młodych ludzi rocznie, tłumaczy ten wzrost. Zamożność Stawigudy jest także efektem skutecznej strategii przyciągania inwestorów.

Nie tylko Stawiguda cieszy się dobrobytem. Jonkowo i Dywity, gminy z powiatu olsztyńskiego, również zasługują na pochwałę, zajmując odpowiednio trzecie (2,6 tys. zł/os.) i szóste (2,4 tys. zł/os.) miejsce w zestawieniu. Te gminy również przyciągają młodych ludzi z Olsztyna, choć wciąż nie tak licznie jak Stawiguda.

reklama

Elbląg: gospodarka lokalna na pierwszym planie

Elbląg, gmina położona obok drugiego co do wielkości miasta w województwie warmińsko-mazurskim, jest druga na liście. W wywiadzie dla lokalnej prasy wójt przypisał ich sukces długotrwałym strategiom realizowanym przez władze gminy, w tym racjonalnym stawkom podatków lokalnych i koncentracji na lokalnej gospodarce.

Giżycko: przyroda źródłem bogactwa

Giżycko zajmuje czwarte miejsce, z turystyką jako głównym źródłem finansowym. Inwestycje w turystykę to także główne źródło dochodów dla gmin Ełk i Jedwabno, które, dzięki swojej atrakcyjnej przyrodzie, również uplasowały się wyżej na liście dochodów podatkowych od Olsztyna.

Płoskinia: dotacje UE

Płoskinia, gmina położona w pobliżu granicy polsko-rosyjskiej, zdobyła piąte miejsce w rankingu, głównie dzięki dotacjom z Unii Europejskiej. Przez lata, władzom gminy udało się pozyskać znaczące fundusze na rozwój i modernizację.

reklama

Lubawa: miejsce z potencjałem handlowym

Tuż przed Olsztynem, na liście najbogatszych gmin Warmii i Mazur, znajduje się Lubawa. Lubawa, która niedawno obchodziła swoje 30-lecie, jest opisywana przez urząd gminy jako “miejsce o dużym potencjale handlowym”. Przez ostatnie lata powstało tam około dwóch tysięcy nowych miejsc pracy, co przyniosło gminie tytuł Samorządu 30-lecia Polskiej Transformacji.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czekoladowy józek
1 czerwca 2023 12:20

To jest wina wieśniaka i specjalisty od odprowadzania do ruiny komuch grzyma

Dywity/Stawiguda/Olsztyn
1 czerwca 2023 07:43

Właśnie jest na odwrót . To że bogacą się Dywity i Stawiguda wynika bezpośrednio z tego faktu że…. Sąsiadują z Olsztynem i to świadczy o dobrej kondycji jako całości aglomeracji olsztyńskiej . Dlatego podobnie wyglada to pod Warszawą, Poznaniem, Gdańskiem, Olsztynem etc…. Dziwne jest to że np pod Elblągiem tak się nie dzieje i to nie napawa optymizmem bo to oznacza że wokół takiego miasta nie ma ludzi zamożnych .

Polecane