10 C
Olsztyn
sobota, 13 kwietnia, 2024
reklama

Jak wybrać pierwszy motocykl?

Materiał partneraJak wybrać pierwszy motocykl?

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z motocyklami – to maszyny oferujące niemal nieograniczone poczucie wolności. Wybór pierwszego jednośladu to jednak niełatwa decyzja. Zanim zdecydujemy się na daną maszynę, powinniśmy przeanalizować kilka istotnych kwestii. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając pierwszy motocykl!

reklama

Pierwszy motocykl – jak go wybrać?

Aby wybrać pierwszy motocykl dopasowany do naszych oczekiwań oraz potrzeb, powinniśmy przeanalizować kwestie związane z finansami oraz charakterystyką danej maszyny. Poniżej dokładniej omawiamy najistotniejsze aspekty.

Nasze możliwości finansowe

Nasze możliwości finansowe stanowią jeden z podstawowych czynników wpływających na wybór pierwszego motocykla. Co ważne, zakup maszyny nie jest jedynym wydatkiem – należy przy tym dodatkowo uwzględnić koszt elementów ubioru motocyklisty czy części wpływających na bezpieczeństwo kierowcy, takich jak crash pady.

reklama

Właściciele jednośladów muszą pamiętać o regularnym dokonywaniu przeglądów swoich maszyn. Niezbędna jest przy tym wymiana wszelkich zużytych czy uszkodzonych komponentów – warto wziąć to pod uwagę analizując koszty finansowe związane z zakupem motocykla. Jeśli zignorujemy istotę serwisowania maszyny, uszkodzenia pojawią się w kolejnych podzespołach i zmuszeni będziemy ponieść jeszcze większe koszty.

Przeznaczenie motocykla

Osoby chcące zakupić motocykl powinny zapoznać się podziałem tych maszyn – można wyróżnić wiele ich typów, a każdy z nich posiada odmienną budowę, parametry i przeznaczony jest do innego rodzaju jazdy. Jeśli chcemy wybierać się na przejażdżki o charakterze turystycznym, najlepszym wyborem mogą okazać się jednoślady turystyczne. Dla miłośników wymagających tras, którzy chcą jednocześnie uczestniczyć w ruchu drogowym, dobrym rozwiązaniem będą pojazdy enduro. A do jazdy w mieście odpowiednie będą m.in. nakedy.

Masa i parametry motocykla

Początkujący motocykliści powinni zrezygnować z ciężkich i dużych maszyn – wymagających niemałej wprawy i wyczucia – na rzecz tych mniej onieśmielających pojazdów. Jako pierwszy motocykl warto wybrać lżejszy jednoślad o uniwersalnym charakterze. Co więcej, należy zwrócić uwagę na parametry silnika. Na początku naszym celem powinno być przede wszystkim dopracowanie techniki jazdy i budowanie pewności w poruszaniu się nową maszyną. Pierwszy motocykl to swego rodzaju przygotowanie do wyboru kolejnego, wymagającego większego zaawansowania jednośladu.

reklama

Chcesz zagłębić się w motoryzacyjny świat? Wskazówki dla początkujących motocyklistów, jak i wieloletnich miłośników jednośladów prezentuje blog motocyklowy ABC Motoru!

Design jednośladu

Chociaż kupując pierwszy motocykl należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę i parametry maszyny, nie możemy zapominać, że zakupu dokonujemy również sercem. Warto postawić na jednoślad, który nam się podoba również pod względem estetycznym. Po zakupie wskazane jest wyposażenie go dodatkowo w elementy wpływające na bezpieczeństwo kierowcy i wydłużające żywotność maszyny. Z tego względu polecamy zakup m.in. owiewek poprawiających aerodynamikę i poprawiających żywotność silnika, jak i wspomnianych wcześniej crash padów chroniących pojazd przy wywrotce.

Pierwszy motocykl – o czym pamiętać?

Jednoślady są niezwykle zróżnicowane pod względem osiągów i gabarytów. O czym pamiętać podczas wyboru maszyny na początek? Pierwszy motocykl nie powinien być bardzo drogi. Co więcej, warto postawić na pojazd lekki – dzięki temu łatwiej nam będzie wykonywać manewry podczas jazdy. Pozwoli to na naukę techniki i odpowiednie wyczucie motocykla.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na parametry silnika – pierwszy motocykl powinien mieć pojemność 125, 250, 400 czy 500 ccm. Większe pojemności znacząco utrudnią nam proces szlifowania naszych umiejętności prowadzenia pojazdu. Jeśli jednak nie posiadamy prawa jazdy kategorii A, nasze możliwości wyboru są znacznie bardziej ograniczone – wtedy powinniśmy wybrać motocykl o pojemności 125 ccm. Kluczową kwestią jest też komfort jazdy! Wybierając pierwszy motocykl, powinniśmy sprawdzić, czy dana maszyna pozwala nam na zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą i swobodne dotykanie podłoża stopami.

Wybór pierwszego motocykla wiąże się z wieloma emocjami. Zanim jednak dokonamy zakupu danej maszyny, powinniśmy przeanalizować kwestie finansowe oraz parametry pojazdu. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam wybrać jednoślad dopasowany do Waszych potrzeb!

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia