-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Rusztowania aluminiowe – wygodny sposób na pracę na wysokości

Materiał partneraRusztowania aluminiowe – wygodny sposób na pracę na wysokości

Lista prac wykonywanych na wysokości jest naprawdę długa – obejmuje przecież nie tylko budowę czy remonty. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pracujemy na wysokości i powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo! Nowoczesne rusztowania aluminiowe już dawno przestały być tylko sprzętem dla profesjonalistów, a w sklepach można znaleźć modele do wykorzystania w domu. Czym charakteryzuje się rusztowanie z aluminium i dlaczego warto rozważyć jego zakup do domu?

Praca na wysokości – co musisz o niej wiedzieć?

Przepisy BHP jasno określają, kiedy mamy do czynienia z pracą na wysokości. Okazuje się, że wcale nie są to czynności wykonywane na szczycie drabiny czy na dachu budynku – zgodnie z definicją jest to praca wykonywana na wysokości co najmniej… 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi! Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom warunków do bezpiecznego wykonywania pracy. A co z majsterkowiczami amatorami? Tu prawo pracy musi zostać zastąpione przez zdrowy rozsądek i… wiedzę. Do wszystkich prac wykonywanych na wysokości warto wybierać sprawdzony, niezawodny i bezpieczny sprzęt. Prowizoryczne konstrukcje zdecydowanie stoją w sprzeczności z domowym BHP, a upadek z krzeseł czy taboretów jest częstą przyczyną  wielu kontuzji, do jakich dochodzi w domu i jego otoczeniu. Rusztowanie aluminiowe to jedno z rozwiązań polecanych nie tylko profesjonalistom, ale również osobom planującym remont lub tym, które prace porządkowe wokół domu lubią wykonywać samodzielnie – szczególnie te długotrwałe. Co wyróżnia nowoczesne rusztowania aluminiowe?

Rusztowanie aluminiowe – praktyczna konstrukcja do pracy na różnych wysokościach roboczych

Niewątpliwie systemowe rusztowania z aluminium to podstawowe wyposażenie każdego placu budowy. Korzystają z nich również ekipy remontowe i sprzątające, firmy zajmujące się konserwacją budynków, myciem okien i innymi pracami na wysokości. Nowoczesne rusztowania z aluminium są także dostępne w wydaniu „domowym”, czyli dedykowanym właścicielom domów jednorodzinnych. Taka konstrukcja zapewnia wysokość roboczą nawet powyżej 10 m i może być wykorzystywana do użytku zarówno zewnętrznego, jak i wewnątrz pomieszczeń. Konstrukcja rusztowania aluminiowego składa się z metalowych ram, jako podstawy, oraz z szerokiej platformy roboczej, na której możesz wygodnie stanąć, ale i przesuwać się po niej bez konieczności przestawiania całej konstrukcji. To główna zaleta rusztowań i ich przewaga nad drabinami. Na platformie możesz także ułożyć wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, dzięki czemu nie musisz po nie każdorazowo schodzić. Interesującym rozwiązaniem są rusztowania jezdne, które zostały wyposażone w specjalne rolki jezdne, umożliwiające szybkie i bezproblemowe przestawienie całej konstrukcji. Na użytek domowy najlepiej sprawdzą się mniejsze rusztowania aluminiowe jezdne oraz modele składane, które nie zajmują dużo miejsca. Zmieszczą się dzięki temu w każdym garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Nowoczesne rusztowania zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich rozstawienie i złożenie przebiegało szybko i bezproblemowo.

Czy montaż rusztowania aluminiowego jest w pełni bezpieczny?

Montaż rusztowań o dużej wysokości roboczej, wykorzystywanych na placu budowy, mogą wykonywać wyłącznie pracownicy posiadający stosowne uprawnienia. Jeszcze do niedawna składanie obarczone było dużym ryzykiem upadku z wysokości. Dlaczego? Dotychczasowy sposób montażu sprawiał, że montażysta najpierw wchodził na kolejny podest, a dopiero potem – będąc już na nim – montował barierki ochronne. To wymagało stosowania dodatkach środków ochrony indywidualnej, np. w postaci szelek, które przez wielu fachowców były ignorowane.

Niedawna zmiana przepisów wprowadziła nowe, niezwykle ważne wymaganie – konstrukcja rusztowań musi być taka, by nie trzeba było stosować dodatkowych zabezpieczeń. W praktyce oznacza to tyle, że montaż barierek ochronnych na górnym podeście rusztowań aluminiowych musi odbywać się z niższego poziomu. Modele takich właśnie rusztowań wprowadziła na rynek firma KRAUSE, projektując system GuardMatic, czyli specjalną poręcz wyprzedzającą. Montuje się ją do ram pionowych z właśnie z niższego podestu lub poziomu podłoża. Innowacyjna konstrukcja poręczy GuardMatic z sześciopunktowym systemem mocowań pozwala na zmniejszenie liczby elementów w barierkach, co znacząco ułatwia montaż i demontaż rusztowań. Działanie systemu jest proste i intuicyjne, dlatego z montażem rusztowania aluminiowego poradzą sobie nawet laicy. Jeśli obawiasz się skomplikowanego procesu budowy rusztowania, postaw na rusztowania jezdne z systemem GuardMatic i przekonaj się, jak szybko i bezproblemowo rozstawisz swoje rusztowanie!

Rusztowania aluminiowe – który model wybrać?

Ogromny wybór rozwiązań dedykowanych profesjonalistom oraz amatorom sprawia, że podjęcie decyzji, jakie rusztowanie aluminiowe wybrać, wcale nie jest łatwe. Duże znaczenie ma nie tylko wysokość robocza, ale również przeznaczenie sprzętu. Na użytek domowy świetnie sprawdzą się mniejsze i lżejsze składane modele. Składana rama nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowe rolki z hamulcem sprawiają, że rusztowania jezdne mogą być z łatwością przetransportowane w wybrane miejsce. Jeśli oprócz prac na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń chcesz także przeprowadzić prace konserwacyjne na domowych schodach lub w obrębie klatce schodowej, wybierz taki model rusztowania, który Ci to umożliwi.

***

Pamiętaj, że kupując sprzęt wysokiej jakości inwestujesz przede wszystkim w swój komfort pracy oraz bezpieczeństwo, a na nich zdecydowanie nie warto oszczędzać!

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane