6.6 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

Jak zrobić domek z płyt OSB?

Materiał partneraJak zrobić domek z płyt OSB?

Niewielki domek letniskowy czy praktyczny domek na narzędzia? Sprytne i kompaktowe budynki gospodarcze przydadzą się z pewnością na każdej działce. Pozwolą zapanować nad chaosem, o który niełatwo wśród narzędzi, środków ochrony roślin i innych akcesoriów. Nie w każdej sytuacji można jednak zdecydować się na skomplikowaną konstrukcję, na przykład murowaną. Rozwiązaniem może wówczas stać się domek z płyt OSB. Wyjaśniamy, jak zrobić go samodzielnie.

1. Dlaczego warto zrobić domek z płyt OSB?

2. Wady domków z płyt OSB

3. Budowa domku z płyty OSB – co będzie potrzebne?

4. Jak zbudować domek z płyty OSB krok po kroku?

Budowa domku z płyty OSB na pierwszy rzut oka może wydawać się nieskomplikowanym przedsięwzięciem.Trzeba jednak pamiętać, że gotowa konstrukcja musi być odporna na wpływ warunków atmosferycznych i zapewniać podstawową ochronę przed dostępem osób postronnych.

Dlaczego warto zrobić domek z płyt OSB?

Płyta OSB to popularne określenie drewnopochodnej płyty kompozytowej o wiórach orientowanych. Materiał ten znajduje wiele zastosowań w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Jedną z przykładowych realizacji będzie właśnie domek ogrodowy. Dlaczego warto zbudować domek letniskowy bądź domek narzędziowy właśnie z tego materiału?

Majsterkowicze decydują się na podobne rozwiązanie przede wszystkim ze względu na wysoką dostępność materiału, niskie koszty oraz nieskomplikowany zakres prac. Powierzchnia takich domków nie przekracza przeważnie kilkunastu metrów kwadratowych, dlatego nie trzeba przejmować się dopełnianiem formalności. Płyta OSB stanowi dobre tworzywo dla początkujących, gdyż pozwala wyeliminować większość mankamentów charakterystycznych dla pracy z litym drewnem, na przykład pęknięć czy odkształceń.

Gotowe domki letniskowe z płyt OSB można wykończyć w różny sposób, a kolorystyka czy dodatkowe elementy pozostają w gestii majsterkowicza.

Wady domków z płyt OSB

Czy płyty OSB mają w związku z tym jakieś wady? Trzeba podkreślić, że – pomimo licznych zalet – materiał ten ma gorsze parametry wytrzymałościowe niż drewno czy tradycyjne materiały budowlane. Nie oznacza to jednak, że taka technologia nie sprawdzi się w dłuższej perspektywie czasowej. Budownictwo szkieletowe wykorzystujące właśnie płyty OSB jest powszechnie praktykowane w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gdzie wznosi się w ten sposób nawet domy całoroczne. Choć nie przetrwają one tornada, postawiony na działce domek doskonale poradzi sobie z naszymi warunkami pogodowymi.

Budowa domku z płyty OSB – co będzie potrzebne?

Czego będziemy potrzebować, by zbudować domek z płyt OSB?

Na pierwszym miejscu na liście trzeba umieścić oczywiście płytę OSB. Zarówno do posadzek, jak i budowy dachu rekomendowana jest płyta frezowana, łączona na pióro, która zapewnia wysoką szczelność. Do stworzenia ścian warto wykorzystać płyty warstwowe, na przykład płyty OSB o grubości 12 mm. Choć budynek w tym przypadku nie ma przeznaczenia mieszkalnego, warto pomyśleć o izolacji cieplnej – z wykorzystaniem wełny mineralnej.

Na liście zakupów powinny znaleźć się także:

  • bloczki betonowe na podstawę domku,
  • drzwi wyposażone w zamek oraz, opcjonalnie, okna,
  • pokrycie dachowe,
  • ewentualnie elementy instalacji elektrycznej,
  • łączniki,
  • elementy wykończeniowe.

Oczywiście, dobór materiałów różni się w zależności od szczegółów projektu. Ten zaś należy przygotować w pierwszej kolejności.

Jak zbudować domek z płyty OSB krok po kroku?

Pora przejść do konkretnych wskazówek dotyczących budowy domku. Poniżej znajdziesz uproszczoną instrukcję postępowania.

  • KROK 1: Przygotowanie podłoża i fundamentów

Warto podkreślić, że prosty domek z płyt OSB, domek narzędziowy czy altana niekoniecznie wymagają przygotowania fundamentów -wystarczy zadbać o to, by podłoże było stabilne i utwardzone. Dla pewności warto jednak wykorzystać bloczki fundamentowe lub płytę fundamentową.

  • KROK 2: Przygotowanie konstrukcji z prefabrykatów

Pora przejść do właściwej konstrukcji, zaczynając od ustawienia belek utrzymujących konstrukcję szkieletową. Ramę tworzy się z kantówki zgodnie z ustalonym projektem, zachowując prawidłowe, ustalone wcześniej odległości między belkami nośnymi.

  • KROK 3: Mocowanie płyt OSB

Teraz można zacząć działać z płytami OSB. Te przeznaczone na ściany łączy się z ramą za pomocą śrub, wkrętów i kątowników. Na tym etapie trzeba odmierzyć miejsca na okna i drzwi.

  • KROK 4: Montaż drzwi i okien

W zaznaczonych miejscach należy wyciąć otwory na okna i drzwi, a następnie wstawić te elementy w przygotowane miejsca.

  • KROK 5: Ocieplenie domku

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, ściany zewnętrzne – zwłaszcza, gdy planujemy postawić domek letniskowy – warto dodatkowo ocieplić. Korzyści są dwojakie. Z jednej strony gotowy domek będzie lepiej zabezpieczony, a korzystanie z niego przyjemniejsze. Z drugiej zaś – płyty OSB zyskają dodatkową ochronę. Jako warstwa izolacyjna sprawdzi się wełna mineralna. Można też wykonać bardziej szczegółowe prace uzupełnienia szczelin dylatacyjnych żywicą.

Ostatnim krokiem jest wykończenie domku z zewnątrz. Najlepiej zastosować odpowiednie impregnaty lub farby chemoutwardzalne. Zdarzają się domki narzędziowe otynkowane lub pomalowane farbą.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane