W dniach 27-31 marca 2023 r. odbędą się ćwiczenia taktyczne 16. Dywizji Zmechanizowanej z wojskami sojuszniczymi pod kryptonimem Zalew-23. Manewry będą prowadzone na Mierzei Wiślanej oraz w innych lokalizacjach w regionie, z udziałem 2500 żołnierzy i 500 jednostek sprzętu bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego.
Współpraca międzynarodowa i różnorodność zadań
Jak podaje rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, mjr Magdalena Kościńska, ćwiczenia są największym przedsięwzięciem szkoleniowym dywizji w 2023 roku. W manewrach uczestniczą jednostki Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Inspektoratu Wsparcia SZ, WOT oraz sił sojuszniczych wchodzących w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
Scenariusz ćwiczenia obejmuje różnorodne zadania, takie jak realizacja przeprawy przez Mierzeję Wiślaną, walka o odzyskanie obiektu, odbicie zakładników, prowadzenie rozpoznania na kierunku Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz działanie w sytuacji wystąpienia skażeń. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie zdolności do skutecznego prowadzenia działań w sytuacjach kryzysowych.
Polska w inicjatywie NATO eFP
Zalew-23 stanowi element szerszej współpracy Polski z NATO w ramach inicjatywy eFP (enhanced Forward Presence). Polska pełni w niej szczególną rolę jako jedno z państw gospodarzy, delegując swoje siły do jednej z grup oraz tworząc wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu. Główną siłę eFP stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii, utworzone przez państwa ramowe: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanadę i Wielką Brytanię.
źródło: PAP
a tak po lasach na terenie Parku Krajobrazowego “Mierzeja Wiślana” będą ganiać i ptaki płoszyć, czy poligon tam mają?
Sprzęt wyciągnięty z jednostek zamiast do niech wrócić pojedzie na ua.