11 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od czerwca do olsztyńskiego starostwa już tylko z kartą

OlsztynOd czerwca do olsztyńskiego starostwa już tylko z kartą

Od 1 czerwca w Starostwie Powiatowym w Olsztynie nie będzie można już dokonać opłat gotówkowych. Płatności tylko kartą lub przelewem.

reklama

– Firma, która do tej pory prowadziła w starostwie punkt kasowy, w maju kończy działalność. Postanowiliśmy nie szukać już nowego podmiotu, który mógłby świadczyć tę usługę, bo od prawie roku można dokonywać płatności kartą bezpośrednio przy stanowiskach obsługi interesantów. I ten system się sprawdza – mówi Joanna Michalska-Reda, wicestarosta olsztyński.

Urzędowe opłaty można też regulować, korzystając z bankowości elektronicznej i przychodzić do urzędu z wydrukiem potwierdzającym przelew. Informacje o numerach rachunków i kwotach, jakie należy uiścić z tytułu poszczególnych opłat, dostępne są na stronie internetowej starostwa. Gotówką należności można regulować na poczcie lub w oddziałach banków.

reklama

– Płatność kartą to dziś już codzienność, bo jest to bardzo wygodne forma wnoszenia opłat także naszych urzędowych Terminale znajdują się w naszym Wydziale Komunikacji i Transportu oraz w Wydziale Geodezji – dodaje J. Michalska-Reda.

Chcesz działać lokalnie? Są na to środki

Płatności bezgotówkowe to nie jest jedyna forma e-usług świadczonych przez olsztyńskie starostwo.

reklama

Od kilku lat z powodzeniem działa geoportal geodezyjny (powiatolsztynski.geoportal2.pl), który pozwala na dostęp do olbrzymiej bazy informacji dotyczących gruntów, budynków, sieć uzbrojenia terenu i danych topograficznych itp., przez 24 na dobę przez 7 dni w tygodniu. Bez wychodzenia z biura czy domu można załatwić także część spraw związanych z procesem budowlanym korzystając z serwisu e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Z myślą o obywatelach została stworzona też platforma z kilkunastoma usługami elektronicznymi – konsultacje.powiat-olsztynski.pl/pl/e-uslugi. Jest prosta i intuicyjna. Wszystkie e-usługi po to, by łatwiej je było znaleźć, są pogrupowane w kategorie tematyczne. Mieszkaniec, by móc z nich skorzystać, musi założyć konto na nowej platformie i posiadać cyfrową tożsamość, czyli profil zaufany. Kolejny udogodnieniem dla interesantów są konsultacje społeczne, dzięki którym będą mogli podzielić się swoją opinią, stanowiskiem, pomysłem.

Nowa droga i remiza OSP w gminie Purda

Od prawie dwóch lat funkcjonuje również elektroniczna kolejka do Wydziałów Komunikacji i Transportu oraz Geodezji, gdzie część spraw wymaga jeszcze wizyty w urzędzie.

– Idziemy w stronę jak najszerszego rozwoju usług elektronicznych. Mam nadzieję, że nową jakością będzie tu uruchomienie naszej nowej strony internetowej. Kończymy już prace nad jej architekturą, które idą właśnie w kierunku maksymalnych ułatwień dla naszych interesantów – dodaje pani wicestarosta.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Łukasz
21 marca 2023 11:00

Starostwo zapewne ma NIP więc jest firmą a firma nie ma prawa odmówić płatności gotówką

Sara
21 marca 2023 10:49

A co to ma znaczyć, ja będę placic gotówką, nie wezmą ich strata.

Popularne
Ogłoszenia

Nagrody dla przyjaznych przedsiębiorcom urzędów skarbowych

Olsztyński Budżet Obywatelski: mieszkańcy zdecydują o przyszłości miasta