fbpx
-1 C
Olsztyn
środa, 19 stycznia, 2022
reklama

Projekt budżetu Olsztyna na rok 2021: podwyżki dla urzędników i zadłużenie

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przedstawił w poniedziałek projekt budżetu miasta na przyszły rok. Zakłada on podwyżki dla urzędników ratusza i miejskich jednostek (średnio o 300 zł na osobę), kontynuację rozpoczętych inwestycji, a także kilka nowych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że dochody Olsztyna na 2022 r. przewidziane są na poziomie blisko 1,5 mld zł, a wydatki 1,6 mld zł. Deficyt ma wynieść 161,4 mln zł.

Wśród największych źródeł dochodu są dotacje i środki zewnętrzne (prawie 429 mln zł), subwencje ogólne z budżetu państwa (317 mln zł) oraz pieniądze z podatków PIT i CIT (301,5 mln zł). Pozycje przy których zapisano największe wydatki to: oświata i edukacyjna opieka wychowawcza (525,7 mln zł), transport i łączność (372,7 mln zł) oraz rodzina, ochrona zdrowia, pomoc i polityka społeczna (248 mln zł).

reklama

„To budżet, który nie zadłuża miasta” – podkreślił Grzymowicz i poinformował, że w planie wydatków na przyszły rok Olsztyn przewidział kontynuację rozbudowy linii tramwajowej i dalszy remont hali widowiskowo-sportowej Urania. Zaplanowano także budowę pięciu nowych lokali socjalnych przy ul. Towarowej, budowę ulicy Plażowej i modernizację ul. Pstrowskiego, a także budowę wiaduktu nad torami w dzielnicy Track.

Czytaj też:  MFiPR: 153 mln zł pożyczek dla firm turystycznych w Polsce Wschodniej

Prezydent zapowiedział, że z celowej rezerwy budżetowej 15 mln zł zostanie przeznaczone na podwyżki dla urzędników zarówno ratusza, jak i podległych ratuszowi jednostek (np. pracownicy administracyjni szkół czy przedszkoli). W ostatnim czasie pracownicy ratusza głośno domagali się podwyżek, napisali w tej sprawie petycję do prezydenta, poparli ich w tych oczekiwaniach radni PiS. Obecnie średnia pensja w ratuszu wynosi 4,12 tys. zł brutto. Według kalkulacji od 1 stycznia wzrośnie o 300 zł.

„W związku z tym, że w ratuszu nie zarabia się wiele mamy problemy kadrowe. Nie ma chętnych do pracy w wydziale architektury i zabudowy, budżetu czy inwestycji” – przyznał Grzymowicz i powiedział, że na ogłoszenia o pracę w tych jednostkach nie wpływają aplikacje. Dodał, że w związku z koniecznością oszczędności ratusz nie zatrudnia kolejnych pracowników na stanowiska po osobach przechodzących na emeryturę.

Projekt budżetu na 2022 r. w poniedziałek otrzymali wszyscy radni miejscy, sesja budżetowa przewidziana jest na 15 grudnia.

[prezentacja – budżet Olsztyna 2022]

źródło: PAP