9 C
Olsztyn
sobota, 18 maja, 2024

Złap umysł na początek szkoły

Powrót do szkoły nie musi być stresujący, a poznawanie nowych rzeczy nie musi być trudne i nudne. Galeria Warmińska zaprasza uczniów na wystawę “Umysł Przyłapany!” zorganizowaną przez Centrum Nauki Kopernik, na której będzie się można dowiedzieć, jak działa ludzki mózg.

Mniejsi i więksi uczniowie będą mogli odwiedzić wystawę 3 i 4 września w godz. 12.00-18.00. “Prezentacja będzie multimedialna i nie ograniczy się do ustawienia 15 interaktywnych eksponatów. Na stanowiskach będą obecni animatorzy, którzy objaśnią zwiedzającym prezentację i tajniki pokazywanych na niej eksperymentów” – mówi Michał Tur, dyrektor Galerii Warmińskiej i dodaje, że animatorzy będą służyć radą i pomocą ale interaktywne eksponaty będą obsługiwać zwiedzający.

Wystawa “Umysł Przyłapany ” będzie pokazywała, jak niezwykły jest nasz umysł, jakie można na niego zastawiać pułapki, a jak płatać mu sztuczki, figle i podstępy. Dzięki tym zagadkom i prezentacjom widzowie znajdą odpowiedź na szereg zagadnień z zakresu postrzegania przez nas świata. “Wszystkie eksperymenty wymyślili eksperci cenionego Centrum Nauki Kopernik więc atrakcyjność prezentacji jest gwarantowana” – dodaje Michał Tur.

Na stoiskach wystawy będzie można m.in. sprawdzić, jak trudno jest ułożyć wieżę z klocków, czy dziecięce puzzle, gdy się założy okulary, które “przestawiają” prawą stronę z lewą (nazwa stoiska to “Nie wierz własnym oczom”), czy sprawdzić, jak nasze zmysły “szaleją”, gdy na raz maja kontakt z czymś gorącym i zimnym jednocześnie (stoisko “Parzydełko” ,eksperymenty z temperaturą będą także na stanowisku “Zabawa w ciepło-zimno”). Odważni będą się mogli przekonać także, czy w ich naturze leży zostanie fakirem, bowiem jednym z prezentowanych eksponatów będzie nabite gwoździami krzesło, na którym można by spokojnie i wygodnie usiąść, gdyby nie nasz… umysł. Podczas wystawy będzie też można sprawdzić, jak radzimy sobie z zapamiętywaniem i jak mamy rozwiniętą pamięć krótkotrwałą (stoiska “Mistrzowie szybkiego zapamiętywania” oraz “Superkrótka pamięć”). Lubiący aktywność będą mogli sprawdzić swoją równowagę i refleks (m.in. na stoisku “Złap mnie, jeśli potrafisz”), a ceniący muzykę sprawdzić, jak melodia wpływa na wyobrażenie o tym, co oglądamy (stoisko “Pod rządami emocji”). “Zapewniamy, że na każdym stanoiwsku będzie interesująco, ciekawie, na każdym z 15 stanowisk będzie się można czegoś dowiedzieć, nauczyć” – zapewnia Michał Tur.

Oprócz wystawy na zorganizowanej w Galerii Warmińskiej scenie odbywać się będą pokazy i eksperymenty z dziedziny fizyki, które udowodnią nawet największym niedowiarkom, że nauka jest pasjonująca i ciekawa.