0
-5.3 C
Olsztyn
wtorek, 13 stycznia, 2026
reklama
zamów reklamę

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Ile warta jest odwaga? Kilka słów o „Miedzianej rękawicy” z cyklu „Magisterium”

Materiał zewnętrznyIle warta jest odwaga? Kilka słów o „Miedzianej rękawicy” z cyklu „Magisterium”

„Miedziana rękawica” – drugi tom cyklu „Magisterium” – z wdziękiem opowiada całkiem mroczną historię Calluma Hunta. Jeśli masz za sobą lekturę „Próby żelaza” i pierwsza część serii wywarła na Tobie wrażenie, „Miedzianą rękawicę” pochłoniesz w mig, nie mogąc doczekać się przeczytania kolejnych części cyklu. Co spotyka głównego bohatera w drugim tomie „Magisterium”?

reklama

Callum Hunt jest wchodzącym w okres dojrzewania chłopcem, który decyduje się wstąpić do Magisterium – tajemniczej szkoły magii. Jedną z głównych motywacji Calluma jest chęć ucieczki od dotychczasowego życia – nikt bez emocji nie przyjąłby bowiem odkrycia, że jego ojciec planuje się go pozbyć. Szkoła, w której Callum Hunt będzie miał możliwość nauczenia się naprawdę wyjątkowych rzeczy, jawi mu się jako obiecujące wybawienie i ekscytująca przygoda. Czy tak jest naprawdę?

Szkoła pełna sekretów

Czy szkoła magii jest miejscem przepełnionym dobrą energią? Mogłaby nim być, gdyby nie realia – jej uczniowe (i nie tylko uczniowie) przychodzą do niej z różnym bagażem emocji i doświadczeń, a także wiążą z nią zupełnie inne oczekiwania. Magia może być narzędziem, dzięki któremu świat staje się choć odrobinę lepszy, a życie – przyjemniejsze… Chyba że wielka i niezbadana moc trafia w niepowołane ręce, który wykorzystuje jej możliwości dla osiągnięcia własnych celów, pomijając ogólne dobro i cudzy komfort.

reklama

W książce Miedziana rękawica Callum odkrywa kolejne mroczne sekrety Magisterium, a zarazem poczuwa się do obowiązku zawalczenia o to, co – w jego mniemaniu – jest słuszne: o sprawiedliwość, którą chce przywrócić wraz ze swoimi przyjaciółmi dzięki odnalezieniu sprawcy kradzieży miedzianej rękawicy. Heroizm prowadzi jednak do wielu niebezpiecznych sytuacji. Czy Callumowi uda się nie wpaść w tarapaty?

Dobra i zła magia

Magisterium miało być dla Calluma schronieniem, a stało się kolejnym miejscem, w którym chłopiec jest zmuszony walczyć o przetrwanie. Zachowując bierność wobec niepokojących zdarzeń, nie ściągnąłby zapewne na siebie uwagi nieznających litości wrogów – pozostałby jednak ze świadomością postąpienia wbrew własnemu sumieniu.

Magia nie jest dobra, nie jest też zła – Callum przekonuje się o tym w tej i kolejnych częściach serii „Magisterium”. W „Miedzianej rękawicy” boryka się jednak z ogromnym niebezpieczeństwem, które jest odpowiedzią na jego dobre intencje. Jak wybrnąć z tej zawiłej sytuacji, nie rezygnując z realizacji swoich celów?

„Miedziana rękawica” – powieść o podejmowaniu ryzyka

Czy warto się wychylać? Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono – chcąc więc poznać swoje możliwości, musimy podejmować pewne, czasem ryzykowne, działania. Gdy jednak prowadzą one do niebezpiecznych sytuacji, ziarnko niepewności nie tylko zostaje zasiane, ale i w szalonym tempie kiełkuje i pnie się w górę…

Czy gdyby Callum Hunt nie szukał nowego życia w Magisterium, byłby bezpieczniejszy? Tego nie wiemy – z pewnością jednak żałowałby, że nie spróbował zawalczyć o samego siebie. A wraz z tą walką przyszło poczucie mocy, wiary w siebie, wzięcia swojego losu we własne ręce. Uczucie sprawczości jest niezwykle pożądane, wszyscy go łakniemy – nawet na zupełnie nieuświadomionym poziomie, jeśli mamy za sobą lata życia pod cudze dyktando.

Przyjaźniące się ze sobą autorki cyklu – Cassandra Clare i Holly Black – z charakterystyczną dla nich wrażliwością opisały przygody głównego bohatera, który może stać się nieocenioną inspiracją dla pragnących poczucia sprawczości nastolatków – bo „Magisterium” jest serią książek właśnie dla młodzieży i może przynieść młodym czytelnikom ogromną wartość. Jest to zresztą charakterystyczne dla twórczości literackiej obu autorek – piszą wyjątkowe fantastyczne powieści młodzieżowe, nieco odbiegające od motywów i toposów fantastyki głównego nurtu.

Czujesz, że „Miedziana rękawica” to za mało? Przed Tobą kolejne części serii: „Brązowy klucz”, „Srebrna maska” oraz nieprzetłumaczona jeszcze na język polski „The Golden Tower”. Poznaj sekrety Magisterium wraz z Callumem i jego przyjaciółmi.

Przeczytaj także

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Takiej klubowej nocy Olsztyn dawno nie miał. Dwa parkiety i goście z całej Polski

Całonocna impreza z muzyką elektroniczną już w weekend w KOT Art Bar.

Stylowe wnętrze jako proces – jak łączyć meble, światło i dodatki bez chaosu

Konsole, komody i witryny – meble drugiego planu, które robią różnicę.

Buty Bennon – co warto wiedzieć przed zakupem?

Na co zwrócić uwagę kupując buty robocze?

Jak urządzić salon, w którym naprawdę się żyje? Pięć błędów, które kosztują Twój komfort

Większość z nas automatycznie ustawia kanapę pod ścianą. Problem w tym, że często to rozwiązanie pozbawia salon przytulności i funkcjonalności.

Kormoran Kortowiady dla Braci Figo Fagot

Bracia Figo Fagot dzięki głosom publiczności wystąpią ponownie podczas Kortowiady 2026!

Magazyn, który pracuje za firmę – kiedy obsługa staje się przewagą

Obsługa magazynowa jako element strategii biznesowej.

Mszyce pod kontrolą – jak rozpoznać problem i skutecznie chronić rośliny

Mszyce to jeden z najbardziej problematycznych szkodników.

Ruszyła przedsprzedaż osiedla TEMPO. Nowy standard mieszkania w Olsztynie

To osiedle dla tych, którzy chcą mieszkać nowocześnie, bez konieczności rezygnowania z komfortu lub długich dojazdów.

Prawo jazdy i obowiązki kierowcy – o czym pamiętać przed wyjazdem na drogę?

Jakie są najważniejsze obowiązki kierowcy po odebraniu prawa jazdy?

Utylizacja dokumentów w warszawskiej branży transportowej

Dlaczego dokumenty z transportu wymagają szczególnej uwagi?
reklama
reklama