4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Czy istnieją sposoby na leczenie przodozgryzu?

Materiał zewnętrznyCzy istnieją sposoby na leczenie przodozgryzu?

Przodozgryz to często występująca wada zgryzu, która może powodować problemy z jedzeniem oraz wymową. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny przodozgryzu i poznaj skuteczne metody leczenia.

Przodozgryz – najczęstsze przyczyny

Przodozgryzem określa się wady zgryzu charakteryzujące się ustawieniem zębów przednich żuchwy przed zębami szczęki. Wyróżnia się następujące rodzaje doprzednich wad zgryzu:

  • przodozgryz całkowity – charakteryzuje się całkowitym wysunięciem dolnego łuku zębowego,
  • przodozgryz częściowy – objawia się nadmiernym wzrostem przedniego odcinka żuchwy,
  • przodozgryz rzekomy – charakteryzuje się zahamowaniem kości szczęki ku przodowi, 
  • przodożuchwie morfologiczne – należy do wad wrodzonych i charakteryzuje się widocznymi zmianami w budowie żuchwy oraz brakiem możliwości cofnięcia. 
  • przodożuchwie czynnościowe – objawia się wysunięciem żuchwy z możliwością cofnięcia. 

Przodozgryz występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do najczęstszych przyczyn przodozgryzu zalicza się uwarunkowania genetyczne, szkodliwe nawyki takie jak ssanie kciuka czy dolnej wargi, a także uraz szczęki, przerost migdałków, rozszczep podniebienia, zbyt szybka utrata zębów mlecznych. Przodozgryz może również występować przy takich chorobach jak: zespół Downa, zespół Aperta czy achondroplazja. 

Sposoby leczenia przodozgryzu u dzieci

Wyróżnia się kilka metod leczenia przodozgryzu u dzieci. Wybór metody uzależniony jest nie tylko od rodzaju wady, ale również od tego, czy dziecko ma zęby mleczne, mieszane czy stałe. Najczęstszym sposobem leczenia przodozgryzu u dzieci jest założenie aparatu ortodontycznego dopasowanego charakteru schorzenia oraz uzębienia. Przed założeniem aparatu stałego lub ruchomego zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, które pozwalają uzyskać optymalne rezultaty leczenia. W przypadku przodożuchwia morfologicznego stosowane jest leczenie mieszane polegające na założeniu aparatu ortodontycznego, a następnie przeprowadza się zabieg chirurgiczny mający na celu cofnięcie żuchwy, aby umożliwić kontakt ze szczęką. Zapobieganie nawrotom wad zgryzu u dzieci w wieku od 14 do 16 lat wiąże się z wykonaniem germektomii, czyli usunięciem zawiązków trzecich trzonowców żuchwy, popularnie zwanych zębami mądrości.

Metody leczenia przodozgryzu u dorosłych

Leczenie przodozgryzu u dorosłych jest ograniczone ze względu na na zakończenie wzrostu kości żuchwy i szczęki. W przypadku osób dorosłych można zastosować jedynie stały aparat ortodontyczny, umożliwiający korygowanie wady zgryzu. Aparat ruchomy nie przynosi oczekiwanych efektów leczenia u dorosłych. Może się okazać, że leczenie przodozgryzu u dorosłych poprzez założenie aparatu ortodontycznego jest niewystarczające i konieczna jest interwencja chirurgiczna, zwłaszcza w przypadkach wad zgryzu o podłożu genetycznym. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi leczenie ortodontyczno-chirurgiczne, ale wybór metody ustalany jest indywidualnie. Ortodonta zwykle przedstawia kilka opcji i ustala plan leczenia w zależności od rodzaju wady, stanu uzębienia, wieku i ogólnego zdrowia pacjenta. Warto wiedzieć, że aparatu ortodontycznego nie można założyć osobom chorym cukrzycę, cierpiącym na zaburzenia hormonalne oraz choroby obniżające odporność. Aparatu ortodontycznego nie zakłada się w przypadku próchnicy oraz stanów zapalnych jamy ustnej.

Przodozgryz należy do wad zgryzu, które wymagają konsultacji stomatologicznej, prawidłowej diagnozy umożliwiających opracowanie indywidualnego planu leczenia. Przodozgryz zarówno u dzieci, jak i dorosłych może wpływać na trudności w codziennym funkcjonowaniu, dlatego nie należy odwlekać wizyty w gabinecie ortodonty i rozpocząć leczenie najszybciej jak to możliwe.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane