-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czy istnieją sposoby na leczenie przodozgryzu?

Materiał zewnętrznyCzy istnieją sposoby na leczenie przodozgryzu?

Przodozgryz to często występująca wada zgryzu, która może powodować problemy z jedzeniem oraz wymową. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny przodozgryzu i poznaj skuteczne metody leczenia.

Przodozgryz – najczęstsze przyczyny

reklama

Przodozgryzem określa się wady zgryzu charakteryzujące się ustawieniem zębów przednich żuchwy przed zębami szczęki. Wyróżnia się następujące rodzaje doprzednich wad zgryzu:

  • przodozgryz całkowity – charakteryzuje się całkowitym wysunięciem dolnego łuku zębowego,
  • przodozgryz częściowy – objawia się nadmiernym wzrostem przedniego odcinka żuchwy,
  • przodozgryz rzekomy – charakteryzuje się zahamowaniem kości szczęki ku przodowi, 
  • przodożuchwie morfologiczne – należy do wad wrodzonych i charakteryzuje się widocznymi zmianami w budowie żuchwy oraz brakiem możliwości cofnięcia. 
  • przodożuchwie czynnościowe – objawia się wysunięciem żuchwy z możliwością cofnięcia. 

Przodozgryz występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do najczęstszych przyczyn przodozgryzu zalicza się uwarunkowania genetyczne, szkodliwe nawyki takie jak ssanie kciuka czy dolnej wargi, a także uraz szczęki, przerost migdałków, rozszczep podniebienia, zbyt szybka utrata zębów mlecznych. Przodozgryz może również występować przy takich chorobach jak: zespół Downa, zespół Aperta czy achondroplazja. 

Sposoby leczenia przodozgryzu u dzieci

reklama

Wyróżnia się kilka metod leczenia przodozgryzu u dzieci. Wybór metody uzależniony jest nie tylko od rodzaju wady, ale również od tego, czy dziecko ma zęby mleczne, mieszane czy stałe. Najczęstszym sposobem leczenia przodozgryzu u dzieci jest założenie aparatu ortodontycznego dopasowanego charakteru schorzenia oraz uzębienia. Przed założeniem aparatu stałego lub ruchomego zalecane jest wykonywanie ćwiczeń, które pozwalają uzyskać optymalne rezultaty leczenia. W przypadku przodożuchwia morfologicznego stosowane jest leczenie mieszane polegające na założeniu aparatu ortodontycznego, a następnie przeprowadza się zabieg chirurgiczny mający na celu cofnięcie żuchwy, aby umożliwić kontakt ze szczęką. Zapobieganie nawrotom wad zgryzu u dzieci w wieku od 14 do 16 lat wiąże się z wykonaniem germektomii, czyli usunięciem zawiązków trzecich trzonowców żuchwy, popularnie zwanych zębami mądrości.

Metody leczenia przodozgryzu u dorosłych

Leczenie przodozgryzu u dorosłych jest ograniczone ze względu na na zakończenie wzrostu kości żuchwy i szczęki. W przypadku osób dorosłych można zastosować jedynie stały aparat ortodontyczny, umożliwiający korygowanie wady zgryzu. Aparat ruchomy nie przynosi oczekiwanych efektów leczenia u dorosłych. Może się okazać, że leczenie przodozgryzu u dorosłych poprzez założenie aparatu ortodontycznego jest niewystarczające i konieczna jest interwencja chirurgiczna, zwłaszcza w przypadkach wad zgryzu o podłożu genetycznym. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi leczenie ortodontyczno-chirurgiczne, ale wybór metody ustalany jest indywidualnie. Ortodonta zwykle przedstawia kilka opcji i ustala plan leczenia w zależności od rodzaju wady, stanu uzębienia, wieku i ogólnego zdrowia pacjenta. Warto wiedzieć, że aparatu ortodontycznego nie można założyć osobom chorym cukrzycę, cierpiącym na zaburzenia hormonalne oraz choroby obniżające odporność. Aparatu ortodontycznego nie zakłada się w przypadku próchnicy oraz stanów zapalnych jamy ustnej.

reklama

Przodozgryz należy do wad zgryzu, które wymagają konsultacji stomatologicznej, prawidłowej diagnozy umożliwiających opracowanie indywidualnego planu leczenia. Przodozgryz zarówno u dzieci, jak i dorosłych może wpływać na trudności w codziennym funkcjonowaniu, dlatego nie należy odwlekać wizyty w gabinecie ortodonty i rozpocząć leczenie najszybciej jak to możliwe.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia