7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Coraz więcej pożarów. Przyczyną jest wypalanie traw

OlsztynCoraz więcej pożarów. Przyczyną jest wypalanie traw

Do tej pory odnotowano już 52 pożary wywołane wypalaniem traw. Strażacy apelują, aby tego nie robić.

Niebezpieczne pożary

reklama

Jak przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Grzegorz Różański „Te pożary są niebezpieczne, angażują wiele sił i środków, a wypalanie traw wcale nie jest korzystne dla przyrody”. Jak dodał rzecznik „Do środy odnotowaliśmy 52 takie pożary w regionie i niestety jesteśmy pewni, że to nie jest koniec, a początek tego typu zdarzeń”. Straty wynikające z pożarów oszacowano na 27 tysięcy złotych.

Jak dodał „Wbrew powszechnie obowiązującemu przekonaniu to wcale nie użyźnia gleby. Wręcz przeciwnie. Ogień zabija całe życie na objętym nim terenie. Wszystkie teorie o pożytkach pożarów są bzdurami, kompletnymi bzdurami”.

Zagrożenie dla podpalaczy

reklama

Pożary traw mogą być niebezpieczne również samych podpalaczy. Jak powiedział Różański „Ogień w takim pożarze rozprzestrzenia się z prędkością ponad 20 km/h. To szybciej, niż przeciętne tempo biegu człowieka. Zdarza się, że ogień może się tak szybko rozprzestrzenić, że odetnie drogę ucieczki”. W przeszłości dochodziło do śmiertelnych wypadków przy wypalaniu traw. Często szybko rozprzestrzeniający się ogień stanowi zagrożenie dla gospodarstw domowych, maszyn rolniczych czy ogrodów.

Tragiczny pożar pod Olsztynem. Jedna osoba nie żyje

Wyzwanie dla strażaków

Do pożarów często dochodzi w miejscach, gdzie ciężko jest wjechać wozom strażackim. Jak powiedział rzecznik strażaków „Często gasi się je ręcznym sprzętem, bo nie ma możliwości podania prądu wody. To wymaga od strażaków wielkiego wysiłku. Trzeba też pamiętać, że wysoka roślinność, gdy płonie, tworzy ścianę ognia wysoką na trzy metry, w przypadku trzcinowisk to nawet pięć metrów. To są trudne, niebezpieczne akcje”. Często pożary traw wywołują również pożary torfowisk, które płoną przez wiele dni.

Zakaz wypalania traw

reklama

Zakaz wypalania traw jest określony w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach. Jeżeli ktoś się nie stosuje do zakazu, to Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny w wysokości od 5 tys. do 20 tys. zł. W przypadku kiedy podpalenie traw doprowadzi do pożaru i do zagrożenia utraty zdrowia lub życia wielu osób albo do znacznego zniszczenia mienia sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Uwaga na podpalacza! Policja poszukuje mężczyzny w związku z pożarem domków letniskowych

Dodatkowo na rolników, którzy wypalają trawę i zostanie im to udowodnione, karę może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Może ona zdecydować o zmniejszeniu płatności należnych rolnikowi, począwszy od zmniejszenia dopłat o 1 proc. aż do nawet całkowitego ich wstrzymania w przypadku stwierdzenia uporczywego wypalania traw.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Taksówka spaliła się pod Galerią Warmińską

Mijają dwa lata od tragicznego pożaru. Remontu kamienicy nadal nie ma