7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ceny nieruchomości w Olsztynie wciąż wysokie. Kupujący chętniej płacą gotówką

OlsztynCeny nieruchomości w Olsztynie wciąż wysokie. Kupujący chętniej płacą gotówką

Ceny nieruchomości w Olsztynie są wciąż na wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno nieruchomości z rynku wtórnego, jak i nowych. Metr kwadratowy nowego mieszkania wynosi średnio 8,5 tysiąca złotych, a na rynku wtórnym 7,5 tysiąca. Mimo wysokich cen chętnych na zakup nie brakuje.

Drogie mieszkania w Olsztynie

reklama

Jak powiedziała właścicielka biura Dom Polski Nieruchomości Jolanta Zorena „Jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że od wielu lat w Olsztynie i regionie zarobki należą do najniższych w kraju ceny te są dla wielu osób zaporowe”. I dodała, że „Odkąd wzrosły ceny kredytów zniknęły z mojego biura młode małżeństwa, które przez lata na kredyt kupowały zwykle 2-3 pokojowe mieszkania. Teraz klientów kupujących mieszkania na kredyt praktycznie nie mam. Ci, którzy kupują lokale – czy to dla siebie, czy inwestycyjnie, płacą gotówką”.

Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania, które mają 2 lub 3 pokoje. Stanowią 80 procent transakcji, a ich cena wynosi średnio około 430 tysięcy złotych.

reklama

Również używane mieszkania cieszą się popularnością. Na ich zakup decydują się zarówno osoby mieszkające w Olsztynie, jak i te, które na co dzień mieszkają i pracują za granicą. Zdarzają się również klienci, którzy kupują po 2 lub nawet 3 mieszkania jednocześnie. Ukraińcy stanowią znikomy odsetek zarówno kupujących, jak i wynajmujących.

Przy jeziorze Ukiel powstanie nowe osiedle

Zainteresowanie rządowym kredytem na zakup mieszkania

W zeszłym tygodniu pierwszy klient zgłosił się do Olsztyńskiego Centrum Nieruchomości, który był zainteresowany rządowym kredytem na zakup mieszkania. Jak powiedziała właścicielka biura Agnieszka Kobs „Poprosił, by zarezerwować mu lokal do lipca, gdy będzie mógł skorzystać z tańszego kredytu, niż te, które teraz oferują banki. Ze względu na obecne ceny kredytów mało kto ma zdolność kredytową, u nas w biurze praktycznie wszystkie transakcje dokonywane są za gotówkę”. Jak dodała, mimo niedostępności kredytów to klientów i tak jest sporo.

Wzrost rat kredytowych

reklama

Jak powiedziała Lidia Beresińska z Biura Warmia Brokers „Sprzedawane są nowe lub dopiero co wyremontowane domy, mieszkania. Wielu sprzedających jest skłonnych do większej negocjacji ceny, byle sprzedać nieruchomość i pozbyć się kredytu, który teraz ich przerasta. Widziałam oferty sprzedaży domów, których cena spadła nawet o 100 tys. zł”.

Najciekawsze licytacje komornicze na Warmii i Mazurach

Niepokój wśród deweloperów

W Olsztynie wielu deweloperów spowolniło swoje inwestycje. Jak powiedziała Beresińska „Te mieszkania nie znajdują nabywców, cena jest zbyt wysoka”. Jak dodała, od ręki można kupić nowe mieszkania w centrum, jednak cena ich jest wysoka, nawet 10-11 tysięcy za metr kwadratowy. Jednak cena mieszkań nie jest jednakowa w całym mieście. W niektórych dzielnicach można je kupić już 6,4 tysięcy złotych. Jednak nawet te lokalne sprzedają się wolno ze względu na niedostępność kredytów. Wpływa to również na mniejsze zainteresowanie sprzedażą domów.

Trudna sytuacja na rynku lokali usługowych

Jak powiedziała Zorena „Ze względu na bardzo wysokie koszty utrzymania ci, którzy mogli porezygnowali z biur. Kto tylko może pracuje z domu. Nie ma chętnych na lokale usługowe, czynsze i koszty najmu poszybowały bardzo wysoko”. I dodała, że „Za chwilkę sprzedający i wynajmujący będą musieli mieć świadectwa energetyczne budynków, to na pewno będzie kolejne utrudnienie i kolejne koszty”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiola
9 marca 2023 13:31

Kiedy program darmo mieszkanie plus ➕

Popularne
Ogłoszenia

Ranking najbogatszych gmin w województwie warmińsko-mazurskim

Nowy rok akademicki studenci UWM rozpoczną w nowym budynku