5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Po 30 latach znika olsztyńska giełda warzywna

OlsztynPo 30 latach znika olsztyńska giełda warzywna

Do redakcji TKO zwrócili się sprzedawcy z giełdy warzywnej, która przez wiele lat znajdowała się na ulicy Towarowej. Dostali oni wypowiedzenia wynajmu lokali.

reklama

Wypowiedzenie umów wynajmu

Prawie 30 lat działała w Olsztynie giełda, która znajdowała się na ulicy Towarowej. To miejsce, które zaopatrywało w warzywa i owoce zarówno rynek detaliczny, jak i hurtowy. To także miejsce, w którym od lat znajdowały zatrudnienie całe rodziny, prowadząc swoje biznesy z pokolenia na pokolenie. Miejsce to było również znane z tego, że można się było na nim zaopatrzyć w ekologiczne, zdrowe produkty.

Wcześniej najemcom stopniowo był podwyższany czynsz za wynajem. A w tym roku otrzymali oni wypowiedzenie umów wynajmu swoich lokali. Nie otrzymali oni jednak żadnej propozycji zastępczej.

reklama

Na giełdzie towarowo-warzywnej zatrudnienie miało około 100 osób. Teraz zostali oni bez pracy i źródła utrzymania. Część osób zmuszona będzie do całkowitego zamknięcia swoich biznesów, inni rozważają przeniesienie ich do podobnych miejsc ulokowanych w innych miastach.

Jak mówią sprzedawcy, teren giełdy został wykupiony przez inwestora, który miał już wykupywać sąsiadujące działki w pobliżu ulic Lubelskiej oraz Towarowej.

Po giełdzie nie ma śladu

Po godzinie 8 rano na giełdzie jest pusto. Biuro jest zamknięte. Jak powiedział jeden z ostatnich sprzedawców na giełdzie, większość stoisk została już zlikwidowana. Część osób dostała wypowiedzenia jakiś czas temu i zamknęli swoje stanowiska. Niektórzy przenieśli się w inne miejsce na przykład na ulicę Lubelską. Inni sprzedawcy jeszcze nie otrzymali wypowiedzeń, ale już wkrótce także zamierzają zamknąć swoje punkty i zmienić lokalizację.

reklama

O tym, że w tym miejscu dawniej toczył się handel, świadczą szyldy po dawnych punktach. Na ogrodzeniu wciąż widnieje tablica informująca o godzinach otwarcia giełdy. Jednak nie ma już na niej żadnych kupujących.

Czy ma to związek z budową McDonald’s?

Jak niedawno informowaliśmy, przy ulicy Towarowej ma powstać restauracja McDonald’s. Będzie to już kolejny punkt, ponieważ restauracje znajdują się już przy pl. Roosevelta, przy ul. Lubelskiej i w Galerii Warmińskiej. Niedawno został otworzony kolejny punkt mieszczący się przy ulicy Sikorskiego. Planowana restauracja ma się znajdować w pobliżu Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Koniec Zatorzanki

Niedawno informowaliśmy również o tym, że z końcem 2022 roku z użytku została wyłączona powierzchnia handlowa Miejskiej Hali Targowej Zatorzanka. Jak mówiło wtedy miasto, ponad 800 tysięcy złotych musiałoby w nowym roku dopłacić do utrzymania Zatorzanki, bez podnoszenia czynszów obecnym najemcom.

Hala ta została wybudowana w latach 90-tych i przez wiele lat cieszyła się popularnością wśród mieszkańców Olsztyna. W czasie największego zainteresowania w obiekcie tym swoje stanowiska miało około 50 najemców, z czasem liczba ta zaczęła maleć.

Jak mówiła na temat przyszłości Zatorzanki rzeczniczka Urzędu Miasta Marta Bartoszewicz „Mogę zdementować plotki mówiące o tym, że miasto planuje sprzedać halę dla dewelopera, który postawi tu bloki”. I dodała, że „Chcemy przygotować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i przy udziale mieszkańców ustalić co powinno znaleźć się w tym miejscu”.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

20 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
20 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
jan nowak zesrański
14 marca 2023 13:37

I bardzo dobrze, czas giełdy już dawno minął i tylko straszyła swoim wyglądem.

dan
12 marca 2023 14:18

maja byc tylko korporacje zrozumcie to, niedługo zabiorą gotówkę zostaniemy nowoczesnymi niewolnikami

Polecane
Ogłoszenia