9 C
Olsztyn
czwartek, 30 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

OlsztynDziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

Jak co roku 24 lutego dziennikarze odwiedzili grób Pieniężnych, który znajduje się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Obchody uroczystości

reklama

W uroczystości udział wzięli członkowie W-M Oddziału SDP, przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie z prezesem Markiem Książkiem na czele, a także Andrzej Cieślak, który reprezentował olsztyński oddział Związku Literatów Polskich.

Przybyła również delegacja z Pieniężna, z burmistrzem Pieniężna Kazimierzem Kiejdo i sekretarzem Danielem Piotrowskim. Olsztyn reprezentował sekretarz Stanisław Gorczyca, a wojewodę Władysław Kałudziński. Elżbieta Krupa reprezentowała Muzeum Warmii i Mazur, a delegaturę IPN w Olsztynie dr Krzysztof Kierski.

Wygłoszone przemówienia

reklama

W czasie uroczystości wygłoszono przemówienia okolicznościowe oraz modlitwę. Złożono również wieńce oraz zapalono znicze. W imieniu dziennikarzy Warmii i Mazur głos zabrał ks. Jan Rosłan, redaktor naczelny czasopisma “Debata”. Jak powiedział „Dla mnie dzieło Seweryna Pieniężnego jest zawsze walką o coś. Uważam, że w świadomości społecznej w dzisiejszych czasach przetrwają ci dziennikarze, którzy będą walczyli o jakąś idee i wartości. Jak wiemy ów walka może mieć także swoje poważne konsekwencje, czego byliśmy świadkami w przeszłości, widzimy to również dzisiaj. Seweryn Pieniężny został zamordowany przez hitlerowski reżim. Oddał swoje życie za polskość, za swoje wielkie dzieło jakim była “Gazeta Olsztyńska”. Był wierny swoim wartościom do końca”.

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wybrał nowy zarząd

Jak powiedział z kolei burmistrz Pieniężna, Kazimierz Kiejdo „Czcząc pamięć Seweryna Pieniężnego wyrażamy protest przeciwko działaniom agresji jednego państwa na drugie i występującym przeciwko poszanowaniu podstawowych praw człowieka i narodów”.

reklama

Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP Mateusz Kossakowski powiedział „Seweryn Pieniężny jest naszym patronem, który wskazuje stowarzyszeniu kierunki działania”. I dodał „To postać zasłużona dla kultury i historii całego regionu, którego postawa wielokrotnie uczyła nas patriotyzmu. A wyznawane przez niego wartości są do dzisiaj niezwykle uniwersalne”.

Postać Seweryna Pieniężnego

Seweryn Pieniężny był wybitnym dziennikarzem, redaktorem, a także wydawcą przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej”. Jest patronem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Co roku są organizowane obchody na Cmentarzu Komunalnym mające na celu upamiętnienie pamięci o rodzinie Pieniężnych.

III Olsztyński Marsz Równości przejdzie ulicami Olsztyna

źródło: SDP w Olsztynie

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
):
1 marca 2023 10:29

Dziennikarze. Największe szkodniki współczesnego świata.

Popularne
Ogłoszenia

Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wybrał nowy zarząd

Rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego zorganizuje koncert