12 C
Olsztyn
sobota, 13 kwietnia, 2024
reklama

Dziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

OlsztynDziennikarze tradycyjnie odwiedzili grób Seweryna Pieniężnego

Jak co roku 24 lutego dziennikarze odwiedzili grób Pieniężnych, który znajduje się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

reklama

Obchody uroczystości

W uroczystości udział wzięli członkowie W-M Oddziału SDP, przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie z prezesem Markiem Książkiem na czele, a także Andrzej Cieślak, który reprezentował olsztyński oddział Związku Literatów Polskich.

Przybyła również delegacja z Pieniężna, z burmistrzem Pieniężna Kazimierzem Kiejdo i sekretarzem Danielem Piotrowskim. Olsztyn reprezentował sekretarz Stanisław Gorczyca, a wojewodę Władysław Kałudziński. Elżbieta Krupa reprezentowała Muzeum Warmii i Mazur, a delegaturę IPN w Olsztynie dr Krzysztof Kierski.

reklama

Wygłoszone przemówienia

W czasie uroczystości wygłoszono przemówienia okolicznościowe oraz modlitwę. Złożono również wieńce oraz zapalono znicze. W imieniu dziennikarzy Warmii i Mazur głos zabrał ks. Jan Rosłan, redaktor naczelny czasopisma “Debata”. Jak powiedział „Dla mnie dzieło Seweryna Pieniężnego jest zawsze walką o coś. Uważam, że w świadomości społecznej w dzisiejszych czasach przetrwają ci dziennikarze, którzy będą walczyli o jakąś idee i wartości. Jak wiemy ów walka może mieć także swoje poważne konsekwencje, czego byliśmy świadkami w przeszłości, widzimy to również dzisiaj. Seweryn Pieniężny został zamordowany przez hitlerowski reżim. Oddał swoje życie za polskość, za swoje wielkie dzieło jakim była “Gazeta Olsztyńska”. Był wierny swoim wartościom do końca”.

Jak powiedział z kolei burmistrz Pieniężna, Kazimierz Kiejdo „Czcząc pamięć Seweryna Pieniężnego wyrażamy protest przeciwko działaniom agresji jednego państwa na drugie i występującym przeciwko poszanowaniu podstawowych praw człowieka i narodów”.

Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SDP Mateusz Kossakowski powiedział “Seweryn Pieniężny jest naszym patronem, który wskazuje stowarzyszeniu kierunki działania”. I dodał „To postać zasłużona dla kultury i historii całego regionu, którego postawa wielokrotnie uczyła nas patriotyzmu. A wyznawane przez niego wartości są do dzisiaj niezwykle uniwersalne”.

reklama

Postać Seweryna Pieniężnego

Seweryn Pieniężny był wybitnym dziennikarzem, redaktorem, a także wydawcą przedwojennej „Gazety Olsztyńskiej”. Jest patronem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Co roku są organizowane obchody na Cmentarzu Komunalnym mające na celu upamiętnienie pamięci o rodzinie Pieniężnych.

źródło: SDP w Olsztynie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
):
1 marca 2023 10:29

Dziennikarze. Największe szkodniki współczesnego świata.

Polecane
Ogłoszenia