4.4 C
Olsztyn
środa, 4 grudnia, 2024
reklama

74. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego, wydawcy Gazety Olsztyńskiej [GALERIA]

Galerie74. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego, wydawcy Gazety Olsztyńskiej

24 lutego mija 74. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego, dziennikarza, redaktora, wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”.

Z tej okazji kwiaty na grobowcu rodziny Pieniężnych złożył m.in. marszałek województwa Jacek Protas oraz Wiktor Marek Leyk, szef kancelarii sejmiku województwa. Ta część uroczystości rozpocznie się o godz. 11.00. Wcześniej kwiaty zostały złożone przy pomniku Seweryna Pieniężnego obok Olsztyńskich Zakładów Graficznych. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oddział w Olsztynie.

Sam Seweryn Pieniężny był synem Seweryna Pieniężnego (współwydawcy „Gazety Olsztyńskiej”) i Joanny z Liszewskich, pracującej w redakcji „Gazety”.

Urodził się w Olsztynie (25 lutego 1890), gdzie ukończył niemiecką szkołę powszechną oraz gimnazjum. W 1910 rozpoczął działalność publiczną, pełniąc funkcję sekretarza w zarządzie Polsko-Katolickiego Towarzystwa Ludowego „Zgoda” w Olsztynie. W 1912 otrzymał powołanie do wojska i odbył służbę wojskową w armii pruskiej. Wziął udział w I wojnie światowej. W 1918 przejął obowiązki kierownika redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. Gazeta stała się głównym organem propagandowym strony polskiej, prezentując wiernie przebieg kampanii informacyjnej przed plebiscytem.

Był członkiem wielu polskich organizacji i instytucji na Warmii. W Olsztynie założył związaną z gazetą księgarnię, do której sprowadzał wydawnictwa z Polski.

Szczególną pozycję w Gazecie zajmowały felietony w gwarze warmińskiej Kuba z pod Wartemborka gada (Wartembork to dawna polska nazwa Barczewa). W III Rzeszy był kilkakrotnie skazywany w procesach prasowych. Pieniężny zainicjował również szereg dodatków do „Gazety Olsztyńskiej” jak: „Życie Młodzieży”, „Gość Niedzielny” oraz „Głos Pogranicza”. Redakcja drukowała również inne czasopisma jak „Głos Ewangelijny”, „Mazur”, „Mazurski Przyjaciel Ludu”.

Oprócz druku gazet Pieniężny wydawał również polskie podręczniki szkolne, ulotki i odezwy oraz książki o tematyce religijnej i świeckiej. Wydał m.in. „Pieśni mazurskie” Michała Kajki, niektóre prace ks Walentego Barczewskiego oraz „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza.

7 września 1939 do redakcji „Gazety” wkroczyło gestapo, a Seweryn Pieniężny został aresztowany. Wydawnictwo „Gazety Olsztyńskiej” został zlikwidowane, a urządzenia drukarskie przejęła redakcja niemieckiej gazety „Allensteiner Zeitung”. Wszystkie książki z archiwum Pieniężnego zostały wysłane na przemiał, a jego dom zburzono stawiając w jego miejscu szalet publiczny umieszczając na nim niemiecki napis „Schandfleck” (pol. miejsce hańby). 24 lutego 1940 Seweryn Pieniężny został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w KZ Hohenbruch koło Kłajpedy. Pogrzeb odbył się w Olsztynie dopiero po ekshumacji w 1946.

74. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego, wydawcy Gazety Olsztyńskiej [GALERIA] Galerie, Olsztyn, Wiadomości

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane