26 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Epitafia ku pamięci tych, którzy odeszli. Historia krótkiej sentencji nagrobnej: czy ona się zmienia?

Materiał partneraEpitafia ku pamięci tych, którzy odeszli. Historia krótkiej sentencji nagrobnej: czy ona...

Chcesz zamówić pomnik, który będzie wyrazem Twojego szacunku i oddania do osoby zmarłej? Jednocześnie pragniesz, by napis wybrany na tablicę pamiątkową cechował się estetyką, wysublimowanym pięknem, jak również nawiązywał do trudnej sytuacji, która Cię spotkała? Wybór sentencji na pomnik bywa trudny, dlatego w tym miejscu znajdziesz kilka pomocnych wskazówek dotyczących tego, jak może się prezentować.

reklama

Zamówienie nagrobka dla zmarłej, często bardzo bliskiej osoby to nie tylko kwestia indywidualnych preferencji, ale również dostępnego budżetu, czy też wspominania bliskiej osoby. Chęć odwdzięczenia się za wspólne lata życia, przyjaźń, bądź oddanie osoby bliskiej sprawia, że pragniemy podziękować zmarłemu najlepiej, jak tylko możemy. Przez nagrobek warto podkreślić więź, która nas łączy, a przede wszystkim odpowiednio zaakcentować miejsce, w którym spoczywa członek naszej rodziny, bądź wierny przyjaciel. 

Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób chce poprzez sam pomnik, ale również piękne słowa na płycie pamiątkowej, podziękować bliskiemu. A jaką sentencję na pomnik wybrać? Czym się kierować? 

reklama

Sentencje na pomnik – o tym warto pamiętać!

Jeśli chcesz zamówić nagrobek, ale nie wiesz, jaką sentencję wybrać, by właśnie tymi słowami ująć życie konkretnej osoby to zwróć uwagę na treści, które na pewno przykują uwagę spacerujących. Sentencją możemy nie tylko scharakteryzować bliską osobę, możemy nawet powiedzieć więcej o jej pasjach, przyzwyczajeniach, życiu. Warto zatem dobrać ją konsekwentnie i mądrze do danej osoby, mając w świadomości to, że przez lata pozostanie na pomniku.

pomnik-cmentarzu.jpg

W ofercie współczesnych firm zajmujących się wykonawstwem nagrobków znajdziesz pomniki z pięknie wykonanym epitafium. 

reklama

Epitafium, z greckiego „epi-taphios”, czyli „nad grobem”, to napis upamiętniający zmarłą osobę, którego historia sięga V wieku p.n.e. Dawniej były to krótkie utwory sławiące zmarłych, którzy za życia przysłużyli się greckiej społeczności. Dziś epitafium przybiera raczej formę sentencji, nad którymi pochylamy się, by przywołać pamięć o bliskiej osobie.

Przykłady sentencji nagrobnych – co wybrać?

Format epitafium zależy od tego, jak prezentują się Twoje indywidualne upodobania. Nie zmienia to faktu, że najczęściej decydujemy się na poważne, podniosłe zwroty, które budzą w nas wzruszenie.

epitafia-i-sentencje-nagrobne.jpg

Aktualnie najczęściej umieszcza się na pomniku takie epitafium, jak: Jezu, ufam Tobie, Ave Maria, Miłość silniejsza od śmierci, Odszedłeś tak nagle, Zginął tragicznie.

Lista wszystkich możliwych zwrotów jest jednak dłuższa, a w nowoczesnych wiązankach decydujemy się także na słowa piosenek, utworów, czy też własne cytaty.

Ten element płyty nagrobnej odgrywa bardzo ważną rolę w dekoracji pomnika. Warto o nim pomyśleć, by jak najpiękniej podziękować bliskiemu za życie, które musiał zakończyć. 

Decydując się na umieszczenie takiego napisu weźmy pod uwagę jego czytelność i dobór właściwej czcionki, w tym zakresie na pewno warto poprosić o pomoc firmę, u której zamawiamy projekt.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane