4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wojewoda: blisko 1 mld zł dla Warmii i Mazur od 2019 r. z funduszu rozwoju dróg

OlsztynWojewoda: blisko 1 mld zł dla Warmii i Mazur od 2019 r....

Prawie 1 mld zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały od 2019 roku gminy i powiaty z Warmii i Mazur, z czego 169 mln zł na 2023 rok – poinformował w poniedziałek wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

reklama

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie wojewoda podsumował kwoty, które trafiły do regionu od 2019 r., czyli od początku istnienia tego funduszu. „Łącznie w naszym województwie uzyskaliśmy z RFRD 989 mln zł, co pozwoliło lub pozwoli na realizację 1866 km dróg, gruntownie zmodernizowanych bądź wyremontowanych” – powiedział.

Chojecki przypomniał, że samorządy z regionu otrzymały kolejny ponad 1 mld zł na drogi gminne i powiatowe w wyniku naborów w ramach Polskiego Ładu. Jak zaznaczył, takich środków na infrastrukturę drogową nie było od początku istnienia województwa.

Jak zrobić z jednego remontu dwa? Kierowcy nie mogą narzekać na brak atrakcji przy pl. Bema
reklama

„To ogromna skala, która pozwala, by po naszym województwie poruszać się wygodniej i bezpieczniej. Ale to także fundamentalny krok do pokonania wykluczenia komunikacyjnego, bo widzimy wyraźnie, że tam, gdzie nowe drogi, są nowe inwestycje, firmy i miejsca pracy” – dodał.

Wojewoda przekazał również, że na 2023 r. województwo otrzymało z RFRD 169 mln zł, co wystarczy na wybudowanie lub wyremontowanie 305 km dróg – 171 km powiatowych i 134 km gminnych. Wsparcie uzyskają 152 zadania: 55 powiatowych i 97 gminnych.

reklama

Dzisiaj rozmawiamy o drogach, ale rozmawiamy też o różnych grupach i różnych potrzebach: o zabytkach, komputerach, o dostępności, cyfryzacji, przywracaniu PKS-ów” – stwierdziła uczestnicząca w konferencji w Olsztynie wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska. Dodał, że regionalne potrzeby są oceniane na podstawie rozmów ze wszystkimi samorządowcami, a kolejne edycje programów rządowych mają wyrównywać szanse.

Policjant nagrywa i zatrzymuje nieodpowiedzialnego kierowcę - zobacz nagranie!

Środki z Programu Inwestycji Strategicznych, Funduszu Dróg Samorządowych, z wszystkich możliwych środków finansowych chociażby za pośrednictwem Narodowego Instytutu Wolności, na trzeci sektor, na NGO-sy, na stowarzyszenia – to, co w ostatnim czasie jest bardzo atakowane – to są środki dla lokalnych społeczności. I od tego jesteśmy, żeby te pieniądze zapewniać” – powiedziała wiceminister.

Dotychczas w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawny Fundusz Dróg Samorządowych) w latach 2019-2022 r. w całym kraju na budowę, przebudowę lub remont 18 tys. km dróg samorządowych przeznaczono prawie 13 mld zł.

źródło: PAP, fot. UW

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
heniek
15 lutego 2023 10:23

Szkoda że ta kasa nie trafia wogóle na drogi powiatowe, które trzymają się kupy tylko dzięki grawitacji. W samym powiecie olsztyńskim jest ich setki kilometrów.

Popularne
Ogłoszenia

Zakończył się proces w sprawie kolizji na S7

Budowa ronda na ul. Bartąskiej miała ułatwić życie mieszkańców. Pojawił się problem