4 C
Olsztyn
niedziela, 26 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Konsulat honorowy Republiki Litwy otwarty w Olsztynie

OlsztynKonsulat honorowy Republiki Litwy otwarty w Olsztynie

W Olsztynie w środę otwarto konsulat honorowy Republiki Litwy. Jak powiedział ambasador Litwy Eduardas Borisovas „Warmię i Mazury łączą z Litwą związki, które chcemy umacniać”.

Uroczyste otwarcie konsulatu

reklama

Konsulat mieści się w budynku Audytorium Maximum przy ul. Wojska Polskiego 13 w Olsztynie. Jak powiedział w trakcie uroczystości Ambasador Republiki Litewskiej Eduardas Borisovas „Istnieją silne związki między Litwą a Warmią i Mazurami”. Dodał również, że „Warmia i Mazury to ziemia, gdzie leży Grunwald. Grunwald to miejsce, gdzie Litwini, Polacy i inne narody sprzymierzone walczyły +o waszą i naszą wolność+. Ziemia warmińsko-mazurska ma dla nas bardzo duże znaczenie, wynikające także z bliskości położenia. Konsulat honorowy to ogromne możliwości dla ścisłych kontaktów między ludźmi, przedsiębiorcami i też możliwość rozwijania kontaktów kulturalnych”.

Marcin Kulasek: Czarnka lekcja nieprzyzwoitości [OPINIA]

Konsul honorowy

Konsulem honorowym Republiki Litwy został Stefan Duk. Jest on przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą na Warmii i Mazurach od ponad 20 lat. Funkcja konsula honorowego polega na działaniach na rzecz określonego państwa bez pobierania za to wynagrodzenia.

reklama

Ambasador przekazał konsulowi honorowemu obraz ilustrujący widok na XIV-wieczne Wilno i przypomniał, że stolica Litwy świętuje obecnie 700-lecie. Dokładnie 25 stycznia 1323 r. książę litewski Gedymin podpisał list do władców państw europejskich, a tym samym po raz pierwszy wymieniono Wilno jako siedzibę władcy.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Marcin Kulasek: Mieszkanie Plus, czyli wielka katastrofa [OPINIA]

Marcin Kulasek: Mieszkanie Plus, czyli wielka katastrofa [OPINIA]