-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

„Mocno nieudany rozbójnik” dostał 25 lat za usiłowanie zabójstwa dwóch osób. Wyrok został zaskarżony

Olsztyn"Mocno nieudany rozbójnik" dostał 25 lat za usiłowanie zabójstwa dwóch osób. Wyrok...

We wtorek zakończył się przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku proces o napad na kantor w Olsztynie. Zapadł wyrok w pierwszej instancji wynoszący 25 lat za usiłowanie zabójstwa dwóch osób. Wyrok został zaskarżony przez obrońcę i prokuratora.

Napad na kantor przy Głowackiego

reklama

Do napadu na kantor w Olsztynie doszło dwa lata temu. Punkt znajdujący się przy ulicy Głowackiego zajmował się handlem złotem oraz kryptowalutami. Doszło wtedy do rozboju z użyciem pistoletu i kradzieży 60 złotych monet o wartości 440 tysięcy złotych. Dodatkowo doszło do usiłowania zabójstwa trzech pracowników kantoru, z czego dwoje zostało ciężko rannych. Dodatkowo oskarżony odpowiada za nielegalne posiadanie broni oraz amunicji.

Przebieg zdarzenia

Jak się okazało motywem jego działań miały być problemy finansowe, które były związane z nietrafionymi inwestycjami na giełdzie. Sprawca planując napad na placówkę, umówił się z pracownikiem tej placówki telefonicznie na dokonanie transakcji polegającej na sprzedaży bitcoinów i zakupu złota.

reklama

Oskarżony tłumaczył się, że spodziewał się zastać w kantorze jednego pracownika, jednak na miejscu okazało się, że jest ich troje. Dwie osoby zostały postrzelone z pistoletu, a sprawca uciekając zabrał złote monety. Został zatrzymany następnego dnia. Zapewniał, że nie miał zamiaru nikogo zabić.

Łagodniejsza kara za napad z bronią w ręku na kantor w Olsztynie

Proces w sprawie napadu

W lipcu 2022 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie nieprawomocnie skazał sprawcę na 25 lat więzienia. Wyrok dotyczył usiłowania zabójstwa z broni palnej dwóch osób. Sąd przyznał, ze sprawca działał z zamiarem ewentualnego zabójstwa. Dodatkowo skazany ma zapłacić po 100 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia każdemu z dwojga pokrzywdzonych w napadzie.

Prokuratura oraz obrońca zaskarżyli wyrok pierwszej instancji

reklama

Prokuratura zaskarżyła w całości wyrok domagając się dożywocia oraz pozbawienia praw publicznych. Dodatkowo chce, aby oskarżony odpowiadał za próbę zabójstwa trzech, a nie dwóch osób. Dwóch z ewentualnym zamiarem pozbawienia wolności oraz jednej z bezpośrednim. Prokuratura uważa, że wyrok 25 lat jest za niski, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki stopień szkodliwości czynu.

Jak stwierdziła prokuratura w apelacji „Czynu dopuścił się działając z rażąco niskich pobudek w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uzyskania środków na spłatę wysokiego, ciążącego na nim zadłużenia, dokonując zaboru złota (…) nie licząc się z podstawowym dobrem, jakim było zdrowie i życie człowieka”. Prokuratura zwraca uwagę na fakt, że oskarżony pozostawił postrzelone osoby w stanie zagrażającym ich życiu. Z tego względu wniósł o surowszy wyrok niż 25 lat pozbawienia wolności. Zwłaszcza dotyczyć to ma zaostrzenia możliwości warunkowego zwolnienia po 30 latach oraz pozbawienia praw publicznych na okres 10 lat.

Niebezpiecznie w Olsztynie. Dwukrotne usiłowanie rozbojów z użyciem noża

Obrona nie zgadza się z wyrokiem

Obrona nie zgadza się z wyrokiem w kwestii winy oskarżonego, bowiem w jej ocenie błędnie zastosowano przepisy. Zdaniem obrońcy oskarżony nie chciał nikogo zabić, a użycie broni było spowodowane jedynie rozwojem wydarzeń. Z tego względu wniósł o zmianę czynu na rozbój z użyciem broni palnej, a co za tym idzie o łagodniejszą karę.

Obrońca Paweł Sawicki powiedział przed sądem, że oskarżony to „mocno nieudany rozbójnik”. I dodał, że „On w swojej głowie cały czas realizował plan uzyskania środków finansowych na spłatę długów”. Według niego zaplanowany był jedynie atak na kantor i nastraszenie, a nie zabicie kogoś. Początkowo chciał użyć paralizatora, a gdy ten nie zadziałał sięgnął po broń.

Obrońca zwrócił uwagę na fakt, iż w toku postępowania oskarżony przyznał się do winy i przeprosił pokrzywdzonych. Dodał również, że jest osobą niekaraną, a kara 25 lat pozbawienia wolności jest za wysoka i niewspółmierna do czynu w jego ocenie.

W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Strzelanina w Olsztynie! Napad na kantor
Strzelanina w Olsztynie! Napad na kantor
Strzelanina w Olsztynie! Napad na kantor

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Lolo
8 lutego 2023 11:47

Niepotrzebnie fikali do git człowieka

Popularne
Ogłoszenia

Niebezpiecznie w Olsztynie. Dwukrotne usiłowanie rozbojów z użyciem noża

Niebezpiecznie w Olsztynie. Dwukrotne usiłowanie rozbojów z użyciem noża