-3 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

„Wilczy Szaniec” zostanie zmodernizowany

Kętrzyn"Wilczy Szaniec" zostanie zmodernizowany

Na terenie „Wilczego Szańca” rozpocznie się rozbudowa budynku hotelowo-restauracyjnego. Wiadomość tę podało Nadleśnictwo Srokowo w poniedziałek. Dodatkowo ma powstać pomost widokowy na ruinach bunkru Adolfa Hitlera. Planowane jest również otwarcie nowej wystawy.

Planowany remont

reklama

Dzięki planowanemu remontowi ma się poprawić standard obsługi osób odwiedzających dawną kwaterę Adolfa Hitlera. Obecnie mieści się w nim Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec”. Koszt rozbudowy i modernizacji budynku oszacowano na ponad 10 milionów złotych.

Jak powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz „Wykonawca został już wybrany w przetargu, na dniach podpisujemy umowę i ruszamy z pracami. Prace będą prowadzone etapami, żeby nie kolidowały ze szczytem sezonu turystycznego. Zakładamy, że na wszystko potrzeba około 20 miesięcy”.

Prace uzgodniono z konserwatorem zabytków

reklama

Ze względu na to, że „Wilczy Szaniec” jest jedną z niewielu zachowanych w całości konstrukcji historycznych prace zostały uzgodnione z konserwatorem zabytków. Większość pozostałych obiektów została wysadzona przez Niemców przed nadejściem Armii Czerwonej.

8 ciekawych miejsc na Warmii i Mazurach, które warto odwiedzić w 2023 roku

Jak przekazał nadleśniczy „Zakres prac uzgodniono z konserwatorem zabytków, chociaż obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Budynek zostanie wyremontowany i zmodernizowany, na dachu powstanie taras widokowy z siatką maskującą nawiązującą do pierwotnego wyglądu tego miejsca. Restauracja będzie powiększona o zadaszoną część letnią. Do hotelu zostanie dobudowana spora sala konferencyjna”.

Historia „Wilczego Szańca”

reklama

„Wilczy Szaniec” znajduje się w pobliżu Gierłoży i rocznie jest odwiedzany przez około 300 tysięcy osób. Jak wskazał nadleśniczy „Tych ludzi trzeba obsłużyć, muszą mieć gdzie wypocząć, przenocować i coś zjeść. Dlatego staramy się poprawić standard budynku hotelowo-restauracyjnego i podnosić jakość obsługi turystów”.

W zeszłym roku oddano do użytku nowy budynek obsługi turystów, w którym znajdują się między innymi umywalnie, pomieszczenia dla matek z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami, a także sklepik z pamiątkami oraz kawiarenka. Planowana jest również nowa wystawa „Czas terroru 1939-1945”, która ma zostać otwarta jeszcze przed wakacjami.

To chyba najbardziej niezwykła atrakcja na Mazurach

„Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze) w latach 1941-1944 był główną kwaterą Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy. Stanowił kompleks około 200 budynków zamaskowanych w lesie. Znajdowały się tam schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy oraz ciepłownie. Całość kompleksu zajmowała 250 hektarów i była otoczona zasiekami oraz polem minowym, a co kilkaset metrów znajdowały się drewniane wieże obserwacyjne oraz stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
)))
8 lutego 2023 08:29

U to Niemcy będą mieli gdzie nocować. Proponuję urządzić go w stylu Auschwitz. Taka lekcja historii.

Popularne
Ogłoszenia

Paszporty cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Niezwykłe miejsce na mapie Polski. Wieś Aniołowo z fascynującą legendą